Çocuğunuzun ağız sağlığı için beslenme çantasında bulunması gerekenler

05 Eylül 2018, Çarşamba 16:24

Beslenme alışkanlıklarına dikkat

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Okulların açılmasına az bir süre kala sadece yarım saatlik bir kontrol ve belki de bir saatlik bir tedaviyle okulların açık olduğu dönemde kaybedilecek günlerin veya haftaların önüne geçilebilir” diyerek aileleri okullar açılmadan çocuklarını bir diş hekimi kontrolünden geçirmeleri konusunda özellikle uyardı. Aynı zamanda ağız sağlığı açısından beslenme çantasında bulunması gerekenleri de bir bir sıraladı.

Çantasında fırça ve macun seti olsun

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; 'Çocuğunuzun çantasına mutlaka diş fırçası ve macunu koyun. Okulda diş fırçalamaya sıcak bakmıyorsa, o zaman yemek sonrasında su içmesini veya ağzını çalkalamasını öğütleyin” diyor. Kökdemir; “Ayrıca çocuk kahvaltısını ister evde ister okulda yapsın evden çıkmadan önce mutlaka dişlerini fırçalasın. Temiz diş yüzeylerinde bakteri ve plak birikmesi çok daha zor olur” diyerek anne-babaları evden çıkmadan önce mutlaka çocuklarının diş kontrollerini yapmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

İşte ağız ve diş sağlığı açısından beslenme çantasının olmazsa olmaz 5 besini:

1. Beyaz peynir:  İçeriğindeki kazein sayesinde çürük oluşturan bakterilere karşı dişin direnç göstermesine yardımcı olur.

2. Brokoli:

Çoğu çocuk bu fikri sevmeyecektir ama hem dişlere yapışmayacak ve çürüğü sebep olmayacak, hem de bol miktarda mineral ve vitamin alınabilecek özel bir besindir.

3. Yumurta:

Beyazının içindeki yüksek protein ve sarısının içindeki bol miktarda kalsiyum ve D vitamini ile dişlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.

4. Havuç:

Sert yapısı sayesinde dişlerin mekanik temizliğine yardımcı olur.

5. Xylitol içeren sakızlar:

Okulda değil ama dersler bittikten sonra eve dönüş yolunda yapay tatlandırıcılı sakız çiğnenmesi hem mekanik temizliğe yardımcı olur, hem de yapay şekerler sayesinde çürük oluşturan bakterilerin üremesi durdurulur.

GÜNCEL HABERLER