Çok önemli uyarı: Down sendromlu çocukların gülümsemesi yanıltabilir çünkü...

21 Mart 2018, Çarşamba 13:37
Down sendromlu çocukların sürekli gülümseyen bir yüz ifadesine sahip olmaları tamamen sağlıklı oldukları anlamına gelmiyor. Bu nedenle sağlık kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor
Genetik Hastalıklar Uzmanı Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün, Down sendromunun genetik bir farklılık ve bir kromozom anomalisi olduğunu belirterek sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken down sendromlularda bu sayının üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olduğunu söyledi.

Anne yaşının bu duruma neden olan etmenlerin başında geldiğini aktaran Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün, 35 yaş üstü hamileliklerde riskin arttığına dikkati çekti. Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün, bu durumun yaklaşık her 600 ila 800 doğumda bir görüldüğü, dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu yaşadığı bilgisini paylaştı.

Bu tanıyı alanlarda hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliği görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün, bu kişilerin çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması gibi ortak fiziksel özelliklere sahip olduğunu anlattı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMLERİ ONLARA YETMİYOR

Down sendromlu çocukların uygun eğitim programlarıyla önemli başarılara imza attıklarına da işaret eden Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün, rahatsızlıklara daha yatkın olan bu kişilerin sağlık kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerektiğini vurguladı. Tükün şöyle konuştu:

"Down sendromu ile yaşayan birçok kişi acı çektiğini belirtmiyor. Bir yerlerinin ağrıdığını söylemiyor, dert yanmıyor ve sadece gülümsüyor ama biz doktorlar biliyoruz ki onlar hastalığa daha açık. Kalpleri, gözleri, bağırsakları ve en önemlisi bağışıklık sistemleri onlara yetmiyor. Fazladan taşıdıkları 21. kromozomları, onların gülümseyen yüzlerine rağmen vücutlarını, beyinlerini ve davranışlarını etkiliyor."

MS İLAÇLARI UMUT OLABİLİR Mİ?

Prof. Dr. Fatma Ajlan Tükün ayrıca myelinizasyon bozukluğu olarak bilinen multiplskleroz (MS) gibi hastalıklar üzerinde çalışan araştırmacıların miyelinasyona odaklanan ilaçlar geliştirdiklerin kaydederek "Bu ilaçların, Down sendromu ile ilgili myelinizasyon problemi üzerine etkileri de inceleniyor" dedi.

YEŞİM SERT KARAASLAN/AA

GÜNCEL HABERLER