Ganalıların sofrasını Türk yemekleri süsledi

30 Ağustos 2018, Perşembe 10:54
Batı Afrika’nın güçlü ülkeleri arasında yer alan Gana’da Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen ve 9 gün süren Türk Lezzetleri Festivali büyük ilgi gördü.

Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurulu ve Konsey Başkanı Mahsum Altunkaya, ilki Gana’da düzenlenen Türk Lezzetleri Festivali’nin diğer hedef ülkeler olan Rusya, Somali, Çin ve Cibuti’de de düzenleneceğini belirterek, "Ülkemizdeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerin daha fazla ihracata yönelmesi, yeni pazarlar bulunması ve ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlanması için çalışmalarımız büyük bir hızla devam edecektir” dedi. 
TİM’a bağlı Türkiye Tanıtım Grubu’nun desteğiyle Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumları İhracatçıları Birliği tarafından 'Makarna Bulgur Bakliyat Ve Bitkisel Yağın Dünya Piyasalarında Tanıtımı Projesi' kapsamında belirlenen beş hedef ülkeden Gana’da 9 gün süren Türk Lezzetleri Festivali düzenlendi. Tim Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak, güçlü bir Türkiye ekonomisi için üretmek, istihdamı arttırmak ve ihracatı geliştirmek için dünyanın birçok ülkesinde tanıtım çalışmaları yürüttüklerini ifade ederek “İhracatçılarımıza destek vermek, farklı ülkelerde Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen ürünlerimizin tanıtımını yaparak tüketimlerini arttırmak amacıyla Türkiye Tanıtım Grubunun desteğiyle sürdürdüğümüz Makarna Bulgur Bakliyat Ve Bitkisel Yağın Dünya Piyasalarında Tanıtımı Projesi kapsamında ilk etapta beş hedef ülke seçtik. Bu ülkeler Gana, Rusya, Somali, Çin ve Cibuti olup proje kapsamında ilk tanıtım çalışmamızı Batı Afrika’da yer alan ve güçlü bir ekonomiye sahip olan Gana’da gerçekleştirdik. Gana’da 9 gün süren Türk Lezzetleri Festivali düzenleyerek makarna, bulgur, bakliyat ve bitkisel yağlarımızın tanıtımını sağladık. Bu kapsamda Gana’nın başkenti Akra’da düzenlenen festivalde tanıtımını gerçekleştirdiğimiz ürünlerle yapılmış yemeklerimizi Ganalılara ikram ettik. Diğer taraftan Gana mutfak kültürünün önemli yemekleri ürünlerimizle yapılarak yine Ganalılara ikram edildi" diye konuştu. 

GANA'DA TÜRK LEZZETLERİ FESTİVALİ'NE YOĞUN İLGİ

Makarna Bulgur Bakliyat Ve Bitkisel Yağın Dünya Piyasalarında Tanıtımı Projesi kapsamında Güneydoğulu ihracatçılar tarafından Gana’nın başkenti Akra’da gerçekleştirilen Türk Lezzetleri Festivali ülke genelinde büyük ilgi gördü. Festivalle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Hububat Bakliyat Sektör Kurulu ve Sektör Konseyi Başkanı Mahsum Altunya, "Türkiye zorlu bir süreçten geçiyor ve bizler bu ülkenin gelişmesi, kalkınması, sürdürülebilir güçlü bir ekonomiye kavuşması için var gücümüzle çalışmak, üretmek, istihdam oluşturmak, ihracatımızı arttırmak zorundayız. Bu gün dünyanın birçok ülkesine Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen tarı

İHA

GÜNCEL HABERLER