Kaison.. Sushi Aşkına

21 Temmuz 2018, Cumartesi 00:18
Uzakdoğu mutfağını severim. Japon özellikle. Ramen , suşi, hele iyi ellerden çıkmışsa reddedilmez asla

Güney sahillerinin kraliçesi Antalya'da bir suşi kralı var; Kaison Restaurant. Tabii elbette asıl başrol restorana adını veren ünlü Taylandlı Kaison Şef. Antalya'da Alarko Hillside grubunda Su Otel vardı, Kaison Şefi İstanbul'dan buraya transfer etmişler ve çok başarılı bir dönem yaşamışlardı.

YETENEKLİ BİR ŞEF

Kaison Şef şehirde kendi ismini yaşatmak için harekete geçti ve ortağı Erol Turgay ile bu lezzet tapınağını açtılar, o gün bu gündür namları aldı yürüdü. Ben ayda üç- dört kez (en az) Kaison'da olma taraftarıyım. Dünkü ziyaretimde başlangıçta Miso çorbanın sebzeleri lezzete dönüştüren tadını aldım. Ardından Acı Tay soslu somon dilimleri tabağı.. Neden Thai? Çünkü ustamız Kaison Tay asıllı, hatırlayın. Ve memleketinin lezzetlerini Japon mutfağının örnekleriyle harmanlayan, kusursuzca entegre eden yetenekli bir şef.

DENEYİN ANLAYACAKSINIZ

Tabaktaki carpaccio gibi dizilmiş ince somon dilimlerinin üzerindeki sos ile ağızda lezzet patlaması yaşamak garanti. İşini aşkla yapan Kaison Şef masalarımıza bu aşkı servis etmiş, deneyin anlayacaksınız. 

Sonra Volkan Roll'a geldi sıra, ki kendisi favorim olur. Volkan; yengeç, havyar, somon gibi lezzetleri Japonya'nın efsane pirinçleriyle birleştirip Japon ekmeği panko kırıntılarıyla kızartılarak teriyaki sosla servis ediliyor.

"GERÇEK SUŞİ BUDUR"

Sıcak suşi demek yanlış olmaz Volkan'a. Mutlaka tadılmalı. Tabaktaki Teriyaki sos usta ellerde özenle hazırlanmış. Antalya'nın yerlisi olan çoğu müdavim bilir bu soslar için 'aşeren' bile oldu. Lezzet avcılarının asla kaçırmaması gerekir. 'İşte gerçek suşi budur' diyeceğiniz, her malzemesi orijinal suşiler kalitesiyle kalbinizden vuracak.

Arkadaşımın Philadelphia Roll'lerinden de tatmayı ihmal etmedim.

GÜNEYİN KRALI

Somon ve avokadolu bu lezzetli tabak Teriyaki sosla zirveye taşınıyor. Papaya salatasını özellikle öneririm. Yeşil Papaya olduğu zamanlar özel sosuyla hazırlanan salatanın hafifliği ama chilli ile vurucu lezzeti ön planda. Tabii bu güzel yemeklerde arada sorbe ile serinleyip ( veya sonda tatlı niyetine limon sorbe) diğer lezzetlere devam edilebilir. Akşamınıza kızarmış muz ile leziz bir final yapabilirsiniz. Kaison kelimenin gerçek anlamıyla güneyin kralı.


GÜNCEL HABERLER