Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin 5 olası nedeni

Mevsim geçişlerinde yaşanan yorgunluk ve enerji düşüşü genelde normal karşılanır. Ancak bu durumunuz başka dönemlerde de ortaya çıkıyorsa dikkatli olmakta fayda var. Gelin bu durumun olası nedenlerine bir göz atalım...
31 Ağustos 2018, Cuma 16:42

Bazı hastalıklar

Devamlı yorgun hissetmenizin altında çeşitli hastalıklar da yatıyor olabilir. Özellikle hipotroid, fibromiyalji, karaciğer hastalıkları gibi hastalıklar devamlı yorgun hissetmenizin altında yatan sebepler olabilir. Aynı şekilde kronik yorgunluk gibi rahatsızlıklar; kalitesiz uyku, dikkatsizlik ve kas ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle altında bir hastalık yatıp yatmadığını mutlaka kontrol ettirmeniz gereklidir.

Uyku problemleri

Sağlıklı bir uyku alamıyorsanız ve kronik uykusuzluk yaşıyorsanız bu da devamlı yorgun hissetmenize neden olabilir. Özellikle gece uykularını düzenli almanız son derece önemlidir. Uyku probleminizi aşmak için meditasyon, nefes egzersizleri ve düzenli uyku planı oluşturmak gibi çarelere başvurabilirsiniz.

Beslenme Düzeni

Beslenme düzeni derken iyi beslenmek tabii ki enerji seviyenizin yerinde olması için de son derece önemlidir. Ancak her şeyin ötesinde susuz kalmak en büyük yorgunluk nedenlerinden biridir. Özellikle sabahları kahve içme alışkanlığınız varsa susuz kalma ihtimaliniz daha yüksektir. Çünkü kafein kuvvetli bir idrar söktürücüdür ve susuz kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle günde en az 2 litre su içmeli ve lif yönünden zengin sebze ve meyveler tüketmelisiniz.

Vitamin eksiklikleri

Vitaminlerin düzenli alınması ve vitamin, mineral depolarının dolu olması sağlığımız ve genel iyilik halimiz için son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle yaşanan D vitamin ve B12 Vitamini eksikliklerinde yorgunluk, gerginlik ve halsizlik yaşanabilir. Kış ağlarında yaşanan D Vitamini eksikliği artabilir ve bu nedenle kaslarda ağrı ve dolayısıyla halsizlik görülebilir. Aynı şekilde demir eksiklikleri ve beraberinde gelen kansızlık da ciddi bir halsizlik nedenidir. Bu nedenle kapsamlı testler yaptırmalı ve boşalan depolarınız için takviye almalısınız.

Depresyon

Depresyonda olduğunuzda kendinizi daha yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yapılabilecek en iyi şey egzersiz yapmaktır. Egzersiz hem depresyonunuza iyi gelecek hem de enerjinizi yükseltecektir. Haftada bir kaç gün yapacağınız yarım saatlik egzersizler bile etkilidir. Özellikle yürüyüş, koşu gibi aktiviteler size iyi gelecektir. Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız bir uzmandan da yardım almanız iyi olabilir.

GÜNCEL HABERLER