Topuklu ayakkabıyla tüm gün rahat etmenizi sağlayacak 14 öneri

Topuklu ayakkabılar ayağımızı rahatsız ediyor ancak bizler yine de onlardan vazgeçemiyoruz. Ancak bu yöntemlerle ayaklarınızın daha rahat olmasını sağlamanız mümkün...
19 Temmuz 2018, Perşembe 17:07

Parmaklarınızı yapıştırın!

Ayak parmaklarınızı fotoğraftan görüldüğü gibi birbirine bantlayın. Bu iki parmağı bu şekilde sabitlemek topukla ayakkabının içinde ayağınızın en çok acıdığı yerleri korumaya alır ve parmaklarınızın ayakkabının kenarına yaptığı baskıyı hafifletir.

Ayakkabınızı çıkarmayın

Bu öneri size tuhaf gelebilir ancak ayaklarınız topuklu ayakkabının içinde acıdığında onları ayağınızdan çıkarmayın. Nedeni basit: Ayakkabılar ayağınızdan çıkınca ayağınız şişecek ve ayakkabıyı tekrar giydiğinizde canınız daha çok yanacak.

Evde giyin

Özellikle yeni aldığınız ya da ayağınızı sıkan topuklu ayakkabıları ara ara evde giyip açılmalarını ve ayağınızın şeklini almalarını sağlayın.

Topuklu ayakkabıyla tüm gün rahat etmenizi sağlayacak 14 öneri

Ayakkabınızı giymeden önce arka tarafına roll on deodorant sürün. Bu ayağınızda kaygan ve koruyucu bir tabaka oluşturup ayağınızın su toplamasını engelleyecektir.

Durmayın!

Topuklu ayakkabıyla yürürken ayağınız acıdığında durup beklemeyin. Çünkü ayakta beklemek ayaklarınızın daha çok acımasına yol açar.

Ayak bakımını ihmal etmeyin

Ayaklarınıza düzenli bakım ve pedikür yaptırmayı ihmal etmeyin. Nasır, batır tırnak gibi problemleri ne kadar aza indirgerseniz ayaklarınız ayakkabının içinde o kadar az acır.

Doğru topuğu seçin

Daha önce denemediğiniz topuk modellerinden kaçının. İnce topuklu ayakkabıların ayağınızı her zaman daha fazla acıtacağını, dolgu topuk kullanmanın hep daha rahat olduğunu unutmadan alışveriş yapın.

Yardımcıları çantanızdan eksik etmeyin

Ayakkabılarınız ayağınızı vurduğunda başvurabileceğiniz en kolay çözüm yara bandıdır. Çantanızda sürekli iki çift bulundurmayı unutmayın.

Soğuk çözüm

Topuklu ayakkabılarınızı giyip evden çıkmadan önce yarım saat buzdolabında bekletin. Bu yumuşamalarını ve ayaklarınızın daha rahat etmesini sağlar.

Islak çorap çözümü

Ayağınızı sıkan ayakkabıları giymeden önce evde ıslak bir çift çorapla giyin ve çoraplarınız kuruyana kadar çıkarmayın. Şaşırtıcı da olsa bu yöntem ayakkabıyı yumuşatıyor ve ayaklarınızın rahat etmesini sağlıyor.

Çift taraflı bant

Ayakkabınızı giyerken özellikle topuk bölgesine çift taraflı yapışkan bant yapıştırın. Bu hem ayağınızı su toplamasında korur hem de ayağınızın ayakkabının içinde kaymasını önler ve böylece daha rahat yürürsünüz.

Nemlendirici kullanın

Ayaklarınıza düzenli olarak süreceğiniz nemlendirici kremler ayaklarınızı hem daha güzel ve bakımlı kılar hem de ayaklarınızın ayakkabının içinde daha rahat olmasını sağlar.

Bebek pudrası

Bebek pudrası hem ayak terlemesine iyi gelen hem de ayaklarınızın ayakkabının içinde rahat etmesine yardımcı olan bir üründür.

Özel pedler kullanın

Topuklu ayakkabılar için özel olarak hazırlanmış ve ayaklarınızı rahat ettiren özel pedlerden satın alıp kullanabilirsiniz.

GÜNCEL HABERLER