Uçuğa iyi gelen 10 yöntem

Günlük hayatın koşturmasında strese bağlı olarak uçuk çıkabilmektedir. Peki hepsi bu mu? Stres dışında havlu kullanımı, virüs taşıyan biriyle öpüşme gibi nedenlere bağlı olarak da dudaklarımızda ve ağız çevremizde uçuk çıkabilmektedir. Peki çeşitli nedenlere bağlı olarak dudak kenarında çıkan uçuğu iyileştirme yöntemlerini biliyor musunuz?
25 Ağustos 2018, Cumartesi 16:38

Güneş Kremi

Güneş kremi sadece dudağınızdaki uçuk iyileşirken dudaklarınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda dudaklardaki uçuktan kaynaklı salgıları da azaltabilir. En az 30 faktörlü güneş kremlerinizi uçuk ve çevresine sürmeden dışarı çıkmayın.

Ekinezya

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendireceğinden uçuk çıkmasına karşı vücudunuzu destekleyecektir. 

Aloe Vera Jeli

Aleo veranın iyi gelmediği bir şey yok neredeyse. Ev bitkisi yani saksı bitkisi olarak da yetiştirilebilen bu bitkinin jeli çok kıymetlidir. Uçuk üzerine sürüldüğünde de hem rahatlatıcı hem iyileştiricidir.

Yeni Diş Fırçası

Diş fırçası, uçuk virüslerinin taşınması için ideal ortam oluşturur. Uçuğunuz çıktıktan sonra temiz bir diş fırçasına geçin. Uçuk geçtikten sonra tekrar fırçanızı değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Stresten Uzak Kalmak

Stres, uçuğa yol açan herpes virüsünün uyur halden aktif hale geçmesine neden olabileceğinden, yaşamınızdaki stres miktarını azaltmak, uçuk çıkarmayı önlemenin bir yoludur. Meditasyon, düzenli egzersiz ve hayatınızdaki stres nedenlerinden kaçınmak yardımcı olabilir.    

Buz Tedavisi

Buz, uçuğun bir anda iyileşmesini sağlamaz ancak acısını azaltır. Özellikle yeni uçukların üzerine direkt buz sürebilirsiniz.  

Süt

Süt de uçuklara oldukça iyi gelen bir besin maddesidir. Pamuğa soğuk süt damlatıp uçuğun üzerinde 2-3 dakika tutun. 

Mısır Nişastası

1 kaşık mısır nişastası ile 1 kaşık içme suyunu karıştırıp macun haline getirin. Yatmadan önce uçuğunuza sürün. Uyandığınızda da nazikçe durulayın.

Nane Yağı

Uçuğu su ile temizleyin. Ardından pamuğu önce suya sonra da nane yağına batırıp uçuğa sürün. Günde 2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Vanilya

Vanilya özü uçuğa neden olan virüsün çoğalmasını engeller. Pamuklu çubuğun ucuna sürdüğünüz vanilyayı direkt olarak uçuğa uygulayın ve 1-2 dakika bekletin. Günde 4 kez uygulayabilirsiniz.

GÜNCEL HABERLER