Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı

Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Anadolu Ajansı'nın (AA) Kürtçe yayına başlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu

01 Eylül 2013, Pazar 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Anadolu Ajansı’nın (AA) Kürtçe yayına başlamasına ilişkin, "Anadolu Ajansı’nın Kürtçe yayına başlaması hem ülkemizde hem de yakın coğrafyamızda yaşayan insanların objektif ve güvenilir habere ulaşmaları ve doğru bilgilenmeleri açısından çok önemli bir adım teşkil edecektir" dedi.

Güler, AA’nın Türkçe, İngilizce, Arapça, Boşnakça ve Rusça’nın ardından Kürtçe yayına başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bölgenin de bir milletvekili olarak yeni uygulamayı "doğru ve çok isabetli bir adım" olarak nitelendiren Bakan Güler, "Bu girişimleri nedeniyle başta Anadolu Ajansımızın Genel Müdürü Sayın Kemal Öztürk olmak üzere şahsında tüm emeği geçenleri tebrik ediyor, ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Anadolu’da tarih boyunca çok farklı kültürlerin barış ve huzur içinde yaşadığını vurgulayan Güler, şunları kaydetti:
"Bugün de aynı şekilde huzur ve güven içinde yaşama devam ediyorlar. Milletvekilliğini yapmaktan onur duyduğum Mardin’de de farklılıklar bir arada kardeşçe yaşıyor ve bunun da en güzel örneğini sunuyorlar. Biz farklılıkları bir zenginlik olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizde yaşayan birçok insanımızın farklı dil ve lehçelerde istediği gibi konuşabilmesi onun en tabii hakları arasındadır. Biz AK Parti hükümetleri olarak bu konudaki engelleri tek tek kaldırdık. Hükümetlerimiz döneminde ’demokratikleşme adımları’ adı altında çok önemli düzenlemeler yapıldı.

TRT-Şeş kanalıyla Kürtçe yayına başlandı ve Kürtçe bir haber sitesi yayına başladı. Ana dili Kürtçe olan vatandaşlarımız için okullarda Kürtçe seçmeli ders konuldu. Bu dilin öğrenilebilmesi ve öğretilebilmesi için de özel kursların açılmasına izin verildi. Kürtçe’nin seçimlerde bir propaganda dili olarak kullanılmasına da izin verildi. Kamu hizmetlerinin sunumunda da Türkçe bilmeyen vatandaşlarımızın hangi dili kullanıyor olursa olsun onlara yardımcı olabilecek insanların da bulundurulmasına da özen gösterildi."

Komşu ülkelerde de Kürtçe konuşanların bulunduğuna dikkati çeken Bakan Güler, "Anadolu Ajansı’nın Kürtçe yayına başlaması hem ülkemizde hem de yakın coğrafyamızda yaşayan insanların objektif ve güvenilir habere ulaşmaları ve doğru bilgilenmeleri açısından çok önemli bir adım teşkil edecektir" dedi.
Kuruluşundan beri doğru, tarafsız ve hızlı habercilik anlayışıyla dünyanın saygın haber ajansları arasında yer alan AA’yı kutlayan Güler, "AA’nın son yıllardaki başarılı çalışmalarıyla dünyada uluslararası alandaki en etkin 5 haber ajansından biri olma hedefini de yakın zamanda yakalayacağına olan inancımızı da belirtiyorum" diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son 24 saatte uygulanan aşı miktarı 500 bin dozu aştı