"Anadolu aslanı"na dünya hayran!

Ünü dünyaya yayılan ve "Anadolu aslanı" olarak da bilinen iri yapılı köpek cinsi Aksaray Malaklısı, dört kıtada birçok ülkeye gönderiliyor. İthişamıyla göz kamaştıran bu köpeklere tüm dünya hayran...

05 Kasım 2018, Pazartesi 12:08 Son Güncelleme:
A A

Aksaray'da, modern şartlarda kurulan 7 çiftlikte özenle yetiştirilen malaklılar, ülke içinden ve yurt dışından yoğun talep görüyor.

Yurt dışından gelen talepler, Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği (AKMİD) üzerinden irtibat sağlanarak çiftliklere iletiliyor.

Her yıl yaklaşık 100 Aksaray malaklısı ihraç ediliyor. Bu köpekler gönderildikleri ülkelerde ağırlıklı olarak bekçi veya çoban köpeği olarak kullanılıyor.TÜM DÜNYA PEŞİNDE...

TÜM DÜNYA PEŞİNDE...

Sosyal medya hesabından veya dernek yönetimi ile kurulan iletişim sonrası, satışı yapılacak malaklı yavrularının anne ve babasının fotoğrafları ile bilgileri alıcıya gönderiliyor.

Alıcı, bu fotoğraf ve bilgileri inceledikten sonra alacağı yavrulara karar veriyor.

Almanya, İngiltere, Hollanda, Bulgaristan, Romanya, Rusya'ya gönderilen malaklılara, son yıllarda Çin, Brezilya ve Arjantin ile Afrika'nın farklı ülkelerinden yoğun talep dikkati çekiyor.

ULUSLARARASI IRK TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ULUSLARARASI IRK TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

AKMİD Başkanı Muammer Tıpırdamaz, AA muhabiri Oğuzhan Demiray'a yaptığı açıklamada, Malaklıların artık dünyaya nam saldığını dile getirdi.

Derneğe gelen talepleri üreticilerle beraber değerlendirdiklerini anlatan Tıpırdamaz, şunları söyledi:

"Malaklıların anne ve babasını göstererek, en iyi yavruların yurt dışına gitmesini sağlıyoruz çünkü bu köpekler Aksaray Malaklısı cinsini temsil ediyor. Giden köpekler saf ırk Aksaray Malaklısı olmazsa ilerde hem üreticiye hem de bize sıkıntı verir. Aksaray malaklı köpeğinin 'uluslararası ırk' tespit çalışmaları halen devam ediyor. Bu çalışmaların malaklı cinsi köpeklerin korunmasına ve dünyada tanınırlığına katkı sunmasını bekliyoruz.

MALAKLILAR'IN BAKIMLARI BİR HAYLİ ZOR

MALAKLILAR'IN BAKIMLARI BİR HAYLİ ZOR

Tıpırdamaz, son yıllarda Aksaray’da Malaklı cinsi köpek üretim merkezlerinin sayısının arttığına işaret ederek, "Aksaray’da şu anda 7 çiftlikte üretim yapılıyor. Bu işe gönül vermiş herkese teşekkür ediyorum. Bu kolay bir iş değil. Anne karnından başlayıp, belli bir yaşa gelinceye kadar büyük zahmetler istiyor." diye konuştu.


BÜYÜMELERİNDEKİ SIR ARPA UNU, YUMURTA VE SÜT

BÜYÜMELERİNDEKİ SIR ARPA UNU, YUMURTA VE SÜT

Malaklı yavrularının 2 ay anne sütüyle beslendiklerini, ardından titiz bir besleme sürecinin devam ettiğini aktaran Tıpırdamaz, "2 ayın ardından köpek maması, kasap artığı ve yal yapıp veriliyor. Büyümelerindeki sır da arpa unu, yumurta ve sütü, su ile karıştırıp yal şeklinde yedirilmesindedir. Buna henüz yavruyken alıştırılıp, ömür boyu beslendikleri zaman bu köpekler çok güçlü olurlar. Bu şekilde her türlü hastalığa karşı da korunurlar." bilgisini verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.