Andropoz nedir? İşte uzmandan andropoza karşı 9 tavsiye

Andropoz, erkeğin yaşlanmasına bağlı olarak erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron hormonunun azalmasıyla oluşan bir süreç. Andropoz için tavsiyelerini ve belirtilerini sıralayan Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, “Cinsel isteksizlik, motivasyon kaybı, moral bozukluğu gibi testosteron eksikliğine işaret eden sağlık sorunlarında dikkatli olun. Bazı karaciğer hastalıkları, tiroit sorunları, depresyon, ilaçlar da benzer bir tablo yaratabilir. Bu nedenle bir hekime başvurun” dedi.

13 Ekim 2020, Salı 11:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Andropoz nedir, belirtileri nelerdir?

Andropoz nedir, belirtileri nelerdir?

Hattat Klinik Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, 40’lı yaşlardan itibaren erkeklerin andropoz ile karşılaşabileceğini söyledi. Prof. Dr. Halim Hattat andropoz belirtilerini ise şöyle sıraladı:

  • Cinsel fonksiyon: Libido kaybı, cinsel uyarılmada ve performans kalitesinde azalma, performans problemi, cinsel ilişki sıklığında düşüş, sperm üretiminde azalma.
  • Vücut kompozisyonu: Yağ dokusunda artış, jinekomasti (erkeklerde görülen meme büyümesi).
  • Kemik erimesi- Osteoporoz : Sırt ağrısı, kemik kırıkları, boyda kısalma.

  • Kas gücü: Kas kütlesinde ve gücünde azalma, genel fizik performansta düşüş.
  • Kalp-damar ve metabolik sistem: Total ve LDL (kötü) kolesterolde artış, HDL (iyi) kolesterolde azalma, damar sertliği ve insülin direncinde artış.
  • Zihinsel fonksiyonlar: Hafızada zayıflama, depresif ruh hali, endişe-stres, uyku sorunları.
  • Kan sistemi: Kansızlık, kronik yorgunluk, genel fizik performansta düşüş .
  • Deri: Cilt kuruluğu, kıllarda ve sakal uzamasında azalma, terleme, sıcak basmaları.

Andropoza karşı uzmandan 9 tavsiye

Andropoza karşı uzmandan 9 tavsiye

Prof. Dr. Halim Hattat, 40’lı yaşlardan itibaren erkeklerin andropoz ile karşılaşabileceğini belirterek şu tavsiyeleri verdi:

1- Hormonlarınızı kontrol ettirin

30'lu yaşlardan itibaren cinsel isteği ve sertleşme kalitesini etkileyen testosteron seviyeleri her yıl yüzde 1.2 oranında azalıyor. 70’li yaşlarda testosteron seviyesi genç bir erkeğinkinden yarı yarıya daha az. Bu nedenle total-serbest testosteron gibi hormonları 45-50 yaşlarından itibaren kontrol ettirin. Özellikle yorgunluk, uyku sorunları, sinirlilik, sakal büyümesinde azalma, kilo artışı, cinsel istekte düşüş varsa daha genç yaşlarda da bu testleri yaptırabilirsiniz. 

2- Doping değil hormon yerine koyma tedavisi

Testosteron düşüklüğü yaşıyorsanız, dışarıdan alacağınız iğne/jel/tablet şeklindeki hormon takviyeleri ile şikayetleriniz hafifler. Bu tedaviler bir doping şeklinde değil eksikliği yerine koymak şeklinde düzenlendiğinde yan etkileri oldukça azdır. Hormon tedavisi cinsel isteği ve performans kalitesini arttırır, kas ve kemik yapısını kuvvetlendirir, kalp damarlarını destekler ve ruh halini iyileştirir. 

3- Prostat riskini azaltın

3- Prostat riskini azaltın

Prostat dokusu yaşla birlikte büyüyerek idrar şikayetlerine yol açabilir. Prostat spesifik antijen gibi kan testleri ve prostat muayenesi ile prostat büyümesi veya olası bir kanser riskini azaltın. 

4- Cinsel tedavilerden yararlanın

Orta yaşlardaki testosteron düşüşüne, erkek organının damar ve/veya sinirlerinde yetmezlik eşlik edebilir. Bu durumda sertleşme ilaçları, Şok Dalga Tedavisi, PRP gibi pek çok cinsel tedaviden yararlanılabilir. 

5- Partnerinize vakit tanıyın

5- Partnerinize vakit tanıyın

Hormonlara ek olarak aldığınız cinsel tedavileriniz -örneğin ilaçlar- belli bir süreliğine etkili oluyorsa da partnerinizi aceleye getirmeyin. Ancak partnerinizle aranızda uyarılma ve zamanlama açısından sıkıntı oluyorsa hekiminize bildirin. 

6- Zor hedefler koymayın

Yaşla birlikte cinsel ilişki sıklığı düşebilir. Zorlayıcı hedefler koymak yerine partnerinizle yaşadığınız cinselliğin keyfine odaklanın. Ancak cinsel sorun yaşıyorsanız vakit kaybetmeyin, tedavi olun. 

7- Kendi doktorunuz olmayın

Cinsel isteksizlik, motivasyon kaybı, moral bozukluğu gibi testosteron eksikliğine işaret eden sağlık sorunlarında dikkatli olun. Bazı karaciğer hastalıkları, tiroit sorunları, depresyon, ilaçlar da benzer bir tablo yaratabilir. Bu nedenle bir hekime başvurun. 

8- Orta yaş krizlerine hazırlıklı olun

8- Orta yaş krizlerine hazırlıklı olun

Orta yaşta meydana gelen fiziksel değişimlere duygusal sorgulamalar eklendiğinde andropoz bir krize dönüşebiliyor. Tatminsizlik- mutsuzluk yaşıyor, beklentilerinizin karşılanmadığını, değersiz olduğunuzu, monotonlaştığınızı hissediyorsanız ani kararlar alıp hayatınızı kökten değiştirmeden önce mutlaka bir psikolojik yardım alın. 

9- İlişkinizi canlandırın

Andropoz dönemindeki duygusal çalkantılar eşinizle olan ilişkinizi etkileyebilir. İletişime açık olun, onunla konuşun. Gerekirse profesyonel bir destek alın. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (13 Ekim 2020)