Andy Warhol’un Mao portresi 40 milyon liraya satıldı

Pop art akımının en önemli temsilcilerinden biri kabul edilen Amerikalı ressam Andy Warhol’un Çin Komünist Partisi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong portresi, Hong Kong’daki açık artırmada 11 milyon dolara (40 milyon TL) alıcı buldu.

03 Nisan 2017, Pazartesi 14:20
A A
Andy Warhol’un Mao portresi 40 milyon liraya satıldı
Sotheby’s Müzayede Evi, Andy Warhol’un ipek baskı eserinin, Modern ve Çağdaş Sanat Açık Artırması’nda adının açıklanmasını istemeyen Asyalı bir koleksiyoncu tarafından 11 milyon dolara (40 milyon TL) satın alındığını açıkladı.
 

BİÇİLEN DEĞERİN ALTINDA SATILDI


Sanatçının 1973’te tamamladığı 106,6 x 50 santimetre boyutlarındaki esere, 15 milyon dolar değer biçilmişti.

Warhol, ABD’nin eski başkanlarından Richard Nixon’ın 1972’de Çin’e yaptığı tarihi ziyaretin ardından Mao’nun "Kırmızı Kitap"ta yayımlanan fotoğraflarından esinlenerek bir dizi portre yapmıştı.

Portreler, 20. yüzyıl pop art akımının en önemli eserlerinden kabul ediliyor. Dizideki portrelerden biri 2014’te Londra’da düzenlenen açık artırmada 9,4 milyon dolara satılmıştı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.