Ani ısı değişimi yüz felcine yol açıyor

Soğuğa, rüzgara ya da ani ısı değişimine maruz kalmak yüz felcine sebep olabiliyor  

01 Mart 2017, Çarşamba 15:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yüz felcine neden olan önemli faktörlerden biri yüzün ciddi rüzgar ya da soğuğa maruz kalması. En sık görülen şekli ise aniden ortaya çıkan, her yaş grubunda görülebilen, yüzde 90’ının üzerinde kendiliğinden iyileşen ve sebebi bilinmeyen yüz felci. Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay, yüz felcinin nedenlerini ve özellikle bu havalarda yüz felci geçirme durumunda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:  

YÜZ FELCİ NEDİR?

YÜZ FELCİ NEDİR?

Yüzümüzün her iki yarısında kasların hareket etmesini sağlayan iki sinir bulunuyor. Bunlar, yüzümüzde alın, göz kapağı, kaş, burun kenarı, dudak kenarı ve boyun kaslarını hareket ettirmeye sağlayan 5 sinire ayrılır. Bu sinirin hasar görmesiyle buradaki kasların yönetiminde problemler oluşur. Kaslarda hareketsizlik oluşmaya başlar. Kaslardaki hareketsizlik hafif derecede olabileceği gibi tümüyle hareketsizlik de görülebilir. Bu duruma yüz felci diyoruz.

YÜZ FELCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

YÜZ FELCİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastanın yüzünün bir tarafında asimetrik farklılık; kas hareketlerinde azalma, ağzının bir tarafa çekmesi, tükürüğe hakim olamama, göz yaşarması, ağızda tat değişikliği oluşur. Bunun yanı sıra felç, viral enfeksiyonların nedeniyle olmuşsa hasta kulak ağrısı da çekebilir. Yüzdeki sinir ne kadar zarar görmüşse etki alanı o kadar genişler. Hafif bir kapanma kusurundan tamamen gözü kapatamamaya, ağzın kenarını hareket ettirememeye ve alın çizgilerinde silinmeye kadar gidebilir. Bu tam felç durumudur.  

NEDEN OLUR?

NEDEN OLUR?

En sık karşılaşılan yüz felci şekli birdenbire ortaya çıkan ve kendiliğinden iyileşendir. Soğuk hava, aşırı rüzgar ya da ani ısı değişimi yüz felcine sebep olabilir. Soğuğa ya da ani ısı değişimine maruz kalma sinirin, kemik kanal içerisinde ödemlenmesine neden olur. Soğuk dışında metabolik hastalıklar, travmatik nedenler, özellikle uçuk gibi viral enfeksiyonlar, orta kulak iltihabı, tükürük bezi tümörleri, nezle, grip gibi bazı üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası sinirde oluşan ödem de yüz felcine neden olabilir.  

İLK MÜDAHALE NASIL OLMALI?

İLK MÜDAHALE NASIL OLMALI?

İlk müdahale paniğe kapılmamak olmalıdır. Çoğu hasta bunun kalıcı olacağından korkarak paniğe kapılır. Ancak yüz felci yüksek oranda kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Kişi kendi ya da bir yakınında bu rahatsızlıkla karşılaştığında önce sakin olmalı ve en kısa sürede bir doktora görünmelidir.  

Yüz felci olup olmadığını ise kişi öncelikle kendi anlamalıdır. Gözlerinizi kapama, alın-kaşları kaldırma, burun çekme, ağızda ıslık öttürme, boyun germe gibi hareketleri yapamıyorsanız yüz felci olma olasılığı yüksektir. Soğuğa bağlı ya da viral enfeksiyonlardan kaynaklanan yüz felci yaşıyorsanız ortalama iyileşme süreci 3 hafta ile 1 yılı bulabilir. Mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmeniz ve tam teşhisin konulması en doğru yoldur.  

YÜZ FELCİNDEN NASIL KORUNURUZ?

YÜZ FELCİNDEN NASIL KORUNURUZ?

Yüz felcinden korunmak için; -Sıkı giyinmeli, -Özellikle yüz bölgesi atkı, şapka gibi aksesuarlarıyla korunmalı, -Mümkünse duş alıp dışarı çıkılmamalı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kulak arkasına sürtünen maske ipinin dermatit geliştirme riski