Ankara kalesi'nde antika radyolara hayat veriyor

ANKARA'da yıllarca radyo satıcılığı yapan İbrahim Güldallı, televizyonlu hayatın başlaması ile birlikte mesleğini tamircilik üzerine yönlendirdi. Güldallı, eski radyoları onarıp aslına uygun olarak kullanılır hale getiriyor

16 Temmuz 2013, Salı 11:09
A A
Ankara kalesi'nde antika radyolara hayat veriyor

İbrahim Güldallı, Ankara Kalesi surları dibindeki dükkanında, lambalı radyolarla birlikte gramofon ve pikapları tamir ederek ikinci hayat verdiğini belirtti. Güldallı, "1940’lı yıllarda hayatımıza giren radyoları aslına uygun tamir etmeye çalışıyorum. Hurda halde getirilen bir radyonun bozulan parçasını başka bir radyodan temin ederek ve kasasını komalak cila ile boyayarak aslını aratmadan tamir ediyorum" dedi.


Ankara’ya ailesi ile birlikte 12 yaşındayken Sivas’tan göç ettiklerini belirten 56 yaşındaki İbrahim Güldallı, bir süre değişik işlerde çalıştıktan sonra askerlik dönüşü 1980’de radyo, pikap ve grafomon alım- satım işi yaptığını söyledi. teknolojinin gelişmesiyle lambalı radyolara ilginin azaldığını belirten Güldallı şunları anlattı:
"Bendeki radyo tutkusu azalmadı, aksine daha da arttı. Eski antika duruma düşmüş nostaljik radyoları aslına uygun olarak tamir edip, ikinci hayat veriyorum. En büyük sıkıntım ise çok eski teknoloji ile yapılan radyoların bozulan parçalarını temin etmek. Ancak eski radyodan temin ettiğim parçaları bir başka radyoya aktararak devrelerini tamamlamaya çalışıyorum. İkinci bir işim ise ahşap kasalı radyoların hasar gören yerlerini tamir edip, boyayarak aslına uygun haline getiriyorum. Ankara Kalesi’ni gezmeye gelenler, eski radyolardan yükselen sesi duyduklarında çok heyecanlanıyorlar."

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.