Ankara-Sivas arası YHT ile 2 saat olacak

Ankara-Sivas arası YHT ile 2 saat olacak

Ankara-Sivas YHT Projesi’nin ilk ray serimi dolayısıyla 25 Mart Pazar günü tören düzenlenecek

23 Mart 2018, Cuma 17:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresini 2 saate  düşürecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin ilk ray serimi, 25 Mart Pazar günü  törenle yapılacak. 

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya  göre, Yerköy’deki YHT şantiyesinde yapılacak törene, Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da katılacak.

İşletmeye açılan bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolunun yanı sıra  Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir hatlarının inşasının da sürdüğü belirtilen  açıklamaya göre, Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini  birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından birisi olan Ankara-Sivas YHT  Projesi'nde üstyapı çalışmalarına geçilecek.

Kayaş-Yerköy ve Yerköy-Sivas arası olmak üzere üstyapısı iki etaptan  oluşan YHT projesinin Yerköy-Sivas etabının üstyapı çalışmaları, Yerköy YHT  şantiyesindeki ilk ray serimiyle başlayacak.

250 killometre/saat işletme hızına uygun, çift hatlı, elektrikli ve  sinyalli olarak inşa edilen Ankara-Sivas YHT Hattı, Sivas-Erzincan ve  Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolu hatlarıyla bütünleşerek, Bakü-Tiflis-Kars  Demir İpek Yolu’na entegre edilecek.

Toplam 405 kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas YHT hattı  tamamlandığında iki şehir arasındaki seyahat süresi 2 saat olacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak: Türkiye, Avrupa'da ilk sırada