Ankara Üniversitesi'nde taciz şoku

Evli ve bir çocuk annesi yardımcı doçent, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü'nde cinsel tacize ve mobbinge uğradığı gerekçesiyle Meclis'e başvurdu

15 Şubat 2011, Salı 07:49
A A
Ankara Üniversitesi'nde taciz şoku

2 yıl Harvard Tıp Fakültesi’nde eğitim gören Yrd. Doç. Dr. D.Ö.D, TBMM’ye yaptığı başvurusunda, aynı bölümde görev yapan Prof. Dr. M.H. tarafından defalarca, “sözlü” ve “görsel” cinsel tacize maruz kaldığı gerekçesiyle, konuyu önce yargıya taşıdığını anlattı.

TACİZCİNİN EŞİ MÜDÜR YAPTI

Tacizcinin eşi müdür oldu Yargı aşaması sürerken, üniversite yönetiminin baskılarının sürmesi üzerine konuyu hem Meclis’e hem de Cumhurbaşkanlığı’na taşıdığını belirten evli ve bir çocuk annesi olan D.Ö.D., M.H.’nin tacizleri nedeniyle birçok öğrencinin eğitimini yarıda bıraktığını savundu.

D.Ö.D., olayla ilgili Enstitü Müdürü Prof. Dr. Asuman Karakaya’ya başvuruda bulunduğunu ve Karakaya’nın da konuyu rektörlük makamına ilettiğine dikkati çekti.

Dilekçeye göre, rektörlük, tacizci öğretim görevlisi hakkında işlem yapmak yerine, Karakaya’dan, D.Ö.D.’nin de aralarında bulunduğu 5 kişinin görevden alınmasını istedi. Bunu kabul etmeyen Karakaya, görevinden istifa etti.

BASKILAR ARTTI

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Karakaya’dan boşalan yere M.H.nin eşi N.H.’yi müdür olarak atarken, D.Ö.D.’ye baskılar arttı. Odasının kilidinin değiştirildiğini, bilgisayarına girişinin engellendiğini anlatan D.Ö.D., bunun üzerine olayı yargıya taşıdığını, savcılığın M.H.’nin bilgisayarına el koyduğunu, emniyette de ifadeye götürüldüğünü belirtti.

Kampus ve laboratuvara alınmama tutanaklarını da komisyona suran D.Ö.D., kendisine yardım eli uzatan akademisyen arkadaşlarının da kampus dışında farklı birimlere gönderildiğini belirtti.

SAVCILIK DURUMA EL KOYDU

Suç duyurusunun ardından, savcılığın olaya el koyduğunu belirten D.Ö,D., emniyetin yaptığı incelemelerde söz konusu “cinsel” içerikli maillerin M.H.’ye ait bilgisayardan atıldığı, “bilgisayar içeriğinde ofis ortamında çekilen ve kişinin ahlaki seviyesini gösteren çıplak fotoğraflar olduğu açıkça rapor edildiğini” bildirdi.

D.Ö.D., bunlar yetmiyormuş gibi M.H.’yle karşılıklı odalarda oturduklarını ve bakışları ile tacizi sürdürdüğünü belirterek, “Bu olaylar onurumu kırmış, akademik ve aile yaşamımı olumsuz etkilemiş ve bilimsel çalışmalarımı aksatmıştır” diyerek şikâyetçi oldu. Her komisyon D.Ö.D.’nin başvurularını işleme koydu.

OLAYIN KAPATILMASI İÇİN UĞRAŞ VERİLDİ

M.H.’nin kendisine yönelik tacizlerini internet üzerinden de sürdürdüğünü ve 21 Kasım 2009’da “sevisen.adam@gmail.com” posta adresinden cinsel içerikli mesaj ve fotoğrafları gönderdiğini belirten D.Ö.D., şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye’nin ilk ve tek biyoteknoloji enstitüsü olan, enstitümüzde vuku bulan bu çirkin olay başta, yöneticilere şifai olarak anlatılmıştır. Ancak duyarsızlıkları ve rektörlük makamının olayın kapatılması yönündeki baskıları arka arkaya gelmiştir.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.