Ankara'da domuz gribi vaka sayısı 26'ya çıktı

Ankara'da domuz gribi vaka sayısı 26'ya çıktı

17 Ekim 2009, Cumartesi 14:00
A A

Sağlık Bakanlığı, Ankara’daki domuz gribi vaka sayısının 26’ya, Türkiye’ genelindeki toplam vaka sayısının 518’ye yükseldiğini açıkladı.
Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ailelerin grip belirtileri olan çocuklarını okula, dersaneye, kreş ve bakımevine göndermemelerini önerdi.
Açıklamada, Ankara’da 13 Ekim’de bir ilköğretim öğrencisinde, tespit edilen pandemik A (H1N1) virüsü’nün pozitif çıktığı olay sonrasındaki vakalardan 21’nin öğrenci 4’ünün veli ve bir’inin öğretmen olduğu belirtildi.
Açıklamada domuz gribine karşı şu tavsiyelere de yer verildi:
"Tüm vatandaşlarımızın sık sık su ve sabunla ellerini yıkamaları hastalığın bulaşmasını önlemede en önemli tedbirdir. Ayrıca, öksürük veya hapşırık esnasında ağzın ve burnun tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatılması ve mendilin çöp kutusuna atılması veye kolun iç yüzüne hapşırılması, evlerimizin ve bulunduğumuz mekanların havalandırılması, özellikle sık dokunulan eşyaların ve yüzeylerin temizliğinin sağlanması hastalığın bulaşmasının önlemesine yardımcı olan diğer tedbirlerdir."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.