Ankara'da kiracı bereketi

Üniversitelerde yeni akademik yılın başlamasına kısa süre kala, emlak ve ikinci el eşya piyasasında hareketlilik yaşanıyor. Kayıt heyecanını geride bırakan üniversiteliler, şimdi de kalacak ev bulma telaşına düştü.

16 Eylül 2011, Cuma 12:47
A A

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası (ATEM) Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, üniversiteye yeni kayıt yaptıran ya da tatili sona eren öğrencilerin kiralık ev bulmak için emlakçıların kapılarını çalmaya başladıklarını söyledi.

Yaz döneminde yaşanan kısmi durgunluğun öğrencilerin gelmesiyle tekrar hareketlendiğini belirten Yetkin, "Emlak piyasasın özellikle kiralık evlerde öğrencilerle birlikte hareketlilik yaşamaya başladı. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran ya da tatili sona eren öğrenciler, kiralık ev bulmak için kapımızı çalmaya başladı" dedi.

Öğrencilere de mağdur olmamaları için odaya kayıtlı emlakçılara başvurmaları tavsiyesinde bulunan Yetkin, bu emlakçıların öğrencilere komisyonlarda kolaylık sağlayacaklarını belirterek, "Üyemiz olan emlakçılara öğrencilere yardımcı olmaları konusunda çağrıda bulunduk.

Emlakçılarımız hem buraya bilmeyen öğrencilerimiz okullarına yakın ev bulmakta hem de ev sahipleri ile konuşarak kiralarda indirim konusunda yardımcı oluyor " diye konuştu.

Öğrencilerin özellikle merkeze yakın yerlerde oturmayı tercih ettiklerini belirten Yetkin, şu bilgileri verdi:
" Okullara yakınlık önemli. Öğrencilerimiz tek vasıtayla ya da yürüyerek gidebilecekleri yerlerde oturmak istiyor. Bu nedenle merkezi ve ulaşımı kolay olan yerleri tercih ediyorlar. Keçiören, Yenimahalle, Maltepe, Beşevler, Emek, Bahçeli ve Cebeci civarı öğrencilerin en çok tercih ettikleri semtler arasında"

Bu semtlerdeki kiralık ev fiyatlarına ilişkin de bilgi veren Yetkin, Cebeci ve Maltepe civarında kiraların 700-1000 lira, Bahçeli, Emek ve Beşevler’de 800-1200 lira, Eryaman’da 300-350 lira civarında olduğunu söyledi.

Öğrenciler için yakınlık dışında evlerin ısınma şeklinin de önemli olduğunu ifade eden Yetkin, öğrencilerin bütçelerine uygun kombili evleri tercih ettiklerini bu evleri birkaç arkadaş bir araya gelip kiraladıklarını kaydetti.

Geçen seneye göre kira fiyatlarında çok fazla bir artış olmadığını belirten Yetkin, "Geçen sene olduğu gibi bu sene de kiralarda afaki bir artış yok. Arz talepten dolayı nispi bir artış var" dedi.

Ankara’nın artık bazı önyargıları aştığını, daha önce öğrenciye kiralık ev verilmezken, artık sadece öğrenciye kiraya vermek için yatırım yapanlar olduğunu anlatan Yetkin, şöyle konuştu:

"Evsahipleri, evlerinize bakım yapın. Bunlar bizim çocuklarımız. Onlara daha iyi ortamlar yaratmak lazım. Benim de kiralık evim var. Öğrenci geldiğinde 600 liraysa, 500 liraya veririm. Genellikle ev sahipleri ’nasılsa öğrenci oturacak’ diye bakım yapmıyorlar. Bu doğru, etik bir davranış değil. Ev sahipleri, öğrenciye para makinesi gözüyle bakmamalı. Öğrenciler de evleri temiz tutacak"

-YATIRIM İÇİN ALIYORLAR-

Yetkin, son dönemlerde bazı öğrenci ailelerinin, "4 yıl kira vereceğime ev alırım" diyerek yatırım yaptığını, bunun da sektöre satış anlamında hareketlilik getirdiğini, son zamanlarda ev alanların yüzde 20-30’unu bu kesimin oluşturduğunu söyledi.

Konut kredisi faizlerinin yükselmesine rağmen, ev almak için ideal zaman olduğu, söz konusu ailelerin de tercihlerini bu yönde kullanarak doğru yaptıklarını ifade eden Yetkin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Emlak almak için şu an tam zamanı. İleride kredi faizleri dahada yükselebilir bu önemli değil, asıl önemli olan gayrimenkul fiyatları yükselirse onun düşürme şansı yok. Kredi faiz oranları ilk düştüğünde gayrimenkul fiyatlarında yüzde 40-50 şişme olmuştu. Bu balon artış şu an indi. Fiyatlar normal seviyeye geldi. Vatandaş, ’şuan imkanım varsa fiyatlar düşmüşken evimi alayım. Kredi faizi düştüğünde borcumu yeniden yapılandırırım’ diyor. Ayrıca en güzel yatırım aracı gayrimenkuldür. Bugün altın, dolar, avro yükselmiştir ama uzun dönemde gayrimenkul sinsi artışla hepsini geçer. Bu dönemde yastık altındaki altınlar ev almak için çıkmadı. Millet, (altın daha yükselecek) diye daha bekliyor. Ama emlak almanın tam zamanı.
Ankara eskiden bir otel kentiydi. Ama artık bu da geçerliğini yitiriyor. Ankara’dan bankaların bir kısmı gitti Merkez Bankası da giderse Ankara artık bir yönetim merkezi gibi olur. Her ilin bir simgesi var Eskişehir öğrenci kenti, İstanbul ticaret ancak, Ankara için böyle bir şey söz konusu değil. Gittikçe geriliyor gibi. Onun yerine yeni bir şey konulmalı. Belki bu yeni projeler hareketlendirir diye umuyoruz."

-İKİNCİ EL PİYASASINDA ÖĞRENCİ BEREKETİ-

Başkentte ikinci el eşya ve spot eşyaların satıldığı Ulus’taki İtfaiye Meydanında da öğrencilerle birlikte hareketlilik yaşanmaya başlandı.
İkinci el ürünler satan İsmail Ünsal, üniversitelerin açılmaya başlamasıyla işlerinin hareketlenmeye başladığını, bu hareketliliğin 1 ay kadar sürmesini beklediklerini söyledi.

Her keseye uygun ürün bulunduğunu ifade eden Ünsal, öğrencilerin özellikle yatak, dolap ve beyaz eşya ihtiyaçlarını karşıladıklarını anlattı.
Öğrencilere ödeme kolaylığı da yaptıklarını belirten Ünsal, "Alınan ürünlere göre kredi kartıyla taksit imkanı sunuyoruz" dedi.

Pazardaki fiyatlar hakkında da bilgi veren Ünsal, televizyonların 70 liradan başlayıp 1000 liraya, buzdolaplarının 100 liradan başlayıp 700 liraya kadar satıldığını söyledi. Ünsal, çamaşır makinelerinin 100-150, fırın 70-80, elektrik süpürgesi 70, dolapların 100-130, koltukların 100-500, yatakların 30-100, çalışma masasının 20-70, halıların büyüklüğü ve metrekaresine göre 20-150 lira arasında fiyatlara satıldığını kaydetti.

Yıldız Aktaş - AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.