Ankara'dan sonra, Diyarbakır saldırısının faili de Lice'de öldürüldü

Ankara'da 17 Şubat'ta askeri servis araçlarına yönelik hain saldırının faillerinden 'Şirin' kod adlı teröristin Lice'de öldürülmesinin ardından, Diyarbakır'da 8 polisin şehit olduğu bombalı saldırıda patlayıcı yüklü aracı park eden terörist de öldürüldü

01 Temmuz 2016, Cuma 16:19
A A
Ankara'dan sonra, Diyarbakır saldırısının faili de Lice'de öldürüldü

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ölü geçirilen 5 PKK’lıdan ’Masiro’ kod adlı Mervan Erdem’in, kentte bombalı araçla servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 8 polisin şehit olduğu araca park eden PKK’lı olduğu belirlendi.

Sabah saatlerinde yapılan başka bir açıklamada da, Ankara'da 17 Şubat'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısının faillerinden 'Şirin' kod adlı terörist Mehmet Şirin Kaya'nın, yine Lice'deki operasyonda öldürüldüğü duyurulmuştu. Ankara'daki hain saldırıda 29 kişi yaşamını yitirmiş, 61 kişi de yaralanmıştı


Mervan Erdem, park ettiği patlayıcı yüklü araçtan uzaklaşırken...


Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde 7’inci Kolordu Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde yürütülen, ’Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu’nda güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 5 PKK’lı öldürüldü.

Yalaza ve Çağdaş köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan çatışmada ölü ele geçirilen PKK’lıların kimlik tespit çalışmaları sürerken, bunlardan birinin örgütün bölgedeki kilit isimlerinden ’Masiro’ kod adlı Mervan Erdem olduğu belirlendi.
 Mervan Erdem’in örgütün orta saha sorumlusunun sağ kolu olarak bilinen bombalı eylemlere karışan, talimatlarını veren kişi olduğu belirtildi.

BİRÇOK HAİN SALDIRININ TALİMATINI O VERMİŞ


Erdem’in Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde polis servis aracına yönelik 31 Mart 2016 günü düzenlenen ve 8 polisin şehit edildiği bombalı saldırıda patlayıcı yüklü aracı park eden, değişik tarihlerde 12’si polis 45 kişinin yaralandığı saldırının talimatını veren, Bağlar İlçesi’nde 10 Mayıs günü Batıkent Semti’nde örgüt üyesi iddiasıyla gözaltına alınan kişileri hastaneye taşıyan polis servis aracında bulunan 3 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırı ile 29 Mayıs tarihinde Kulp İlçesi Zeyrek Jandarma Karakolu kontrol noktasına düzenlenen bombalı saldırıların talimatlarını veren kişi olduğu tespit edildi.

Ölü ele geçen ’Masiro’ kod adlı Mervan Erdem’in üzerinde yapılan aramada Diyarbakır’daki örgütün etkin olduğu bölgeler ile Sur İlçesi’ndeki önemli noktaların işaretlendiği krokiler çıktı. Erdem’in ayrıca Sur İlçesi’ndeki çatışmalarda örgüt mensuplarını yönlendiren, silah ve lojistik destek sağladığı da belirtildi.

PKK’lı Mervan Erdem’in Lice İlçesi kırsalındaki orta saha sorumlusuyla birlikte örgüt ve parti içerisindeki anlaşmazlıklarda kırsalda sözde mahkeme kurarak yargılayan ve sorgulayan kişi olduğu belirtildi. İstihbarat raporlarında suç dosyası kabarık olan PKK’lı Erdem’in kentteki milislerle bağlantı kurarak bombalı, mayınlı saldırılar için çalıntı araç temini, gözcülük ve keşif yaptırarak güvenlik güçlerine yönelik saldırıların talimatlarını verdiği tespit edildi.

PKK’lı terörist Mervan Erdem’in son olarak Diyarbakır-Bingöl karayolunda PKK’lı grubuyla birlikte yol kesme eylemlerini gerçekleştirdiği ve bu bölgede örgütün propagandasını yaptığı belirtildi. Kırsalda bombalı, mayınlı saldırılar için özel bir ekip oluşturduğu belirlenen Erdem’in çalıntı araçları kendi ekibine yönlendirerek bomba yüklemelerini gerçekleştirdikten sonra, aldığı keşif bilgileri sonucunda güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırıların da talimatını verdiği  ortaya çıktı.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer43266","43266","201603","43266-442051.jpg","1", "0","Bombalı araç patlama bölgesine böyle bırakılmış");
DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...