Ankaralılar isyan etti

Ankaralılar isyan etti

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne 2014 Yerel Seçimleri ardından bağlanan Polatlı İlçesinde Ocak ayı dönemine ait su faturalarının çok yüksek gelmesi vatandaşların tepkilerine neden oldu

08 Şubat 2015, Pazar 10:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin taşra ilçelerindeki su fiyatlarının 2014 yılı su bedeli üzerinden ödeneceğine ilişkin karar almasına rağmen bunun uygulamaya koymaması abonelerin tepkisine neden oldu. Polatlı'da Ocak ayı su faturalarını gören aboneler şoke oldu. Su bedellerinin konutlarda yaklaşık 6 lira, işyerlerinde ise metreküpü 16 lirayı bulması nedeniyle çok sayıda kişi ASKİ'ye itiraz dilekçeleri vermeye başladı.

Mesken için 50 liralık su alan aboneler, bu paranın sadece 21 lira 50 kuruşunu su bedeli olarak ödüyor. 50 liralık faturanın 10 lira 76 kuruşu atık su bedeli, 11 lira 16 kuruşu şube yolu bakım bedeli, 4 lira 98 kuruşu KDV, 1 lira 98 kuruşu ise Çevre Temizlik Vergisi olarak ödeniyor. Ticarethanelerde ise 1 metreküp su bedelinin 9 lira 39 kuruşu su parası, 2 lira 17 lirası atık su bedeli, 6 lira 6 kuruşu şube yolu bedeli, 1 lira 78 lirası KDV olarak ödeniyor.

ABONELER KARARIN UYGULANMASINI BEKLİYOR

Polatlı'daki aboneler, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, 2014 yılı Aralık ayında taşra ilçelerindeki fiyat tarifesinin ilçe belediyelerinin uyguladığı fiyat üzerinden devam etmesine ilişkin karar aldığını hatırlatarak şunları söyledi: "Ancak bu karar hayata geçmeyince Ocak ayı faturaları yüksek olarak tahakkuk etti. Bu kadar yüksek fiyata su olur mu hiç. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. 50 liraya 7 ton su alabiliyoruz. 'Meclis karar almış diyorlar' ama biz fatura ödemeye devam ediyoruz."

Metin ÖZDEMİR/POLATLI (Ankara), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TBMM kararları Resmi Gazete'de yayımlandı