Anksiyete, aşk hayatını nasıl etkiler?

Anksiyete, günümüzde pek çok insanın yaşadığı psikolojik bir problem. Sadece kişisinin kendisini değil, insanlarla ilişkilerini de yoğun şekilde etkiliyor. Özellikle aşk hayatında. Peki anksiyete, sağlıklı ilişkiler kurmaya engel mi? Pek sanmıyoruz. Eğer partnerinizle açık bir iletişim kuruyor, duygu durumunuzu bildiriyor, hissettiklerinizi paylaşıyorsanız işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Hatta sağlıklı bir ilişki, anksiyetinizi de hafifletebilir. Peki anksiyete aşk hayatını nasıl etkiler?

11 Eylül 2020, Cuma 18:11 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Anksiyete nedir?

Anksiyete nedir?

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde sürekli, aşırı ve yaşanan duruma uygun olmayan bir endişe oluşur. Aşırı endişe, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler ve hatta olağan yaşam etkinliklerini sürdürmesini engeller. Bu kişiler yaşanan her olayda olabilecek en kötü sonucu ve her şeyin kendi denetimleri dışında gelişeceğini düşünür. Onlar için iyi bir olasılık ya da geriye dönüş mümkün olmaz. Anksiyete bozukluğunda, aşırı endişe ve kaygı genellikle sağlık, aile, para ya da iş gibi konularıyla ilgilidir. Denetlenemez nitelikte olan bu endişe hali en az altı ay boyunca, hemen her gün ve gün boyunca sürer. Genellikle yaşla birlikte kaygı duyarlılığı arttığından en çok yaşlılarda ve bir de ergenlik döneminde görülür.

 İlişkide gereksiz şüpheye düşülebilir

İlişkide gereksiz şüpheye düşülebilir

İlişkilerde, kaygı genellikle şüpheciliğe neden olur. Bu partnerinizin sizi aldattığı, sevmediği, sizi sizin onu önemsediğiniz kadar önemsemediği ya da bir ilişkinin getirebileceği diğer bireysel sorunlar olarak şekillenebilir. Sezgilere güvenmek hayatın önemli bir parçasıdır ama bu, anksiyete bozukluğu olan insanlarda kaygı ile karıştırılabilir.

  Nasıl önlenebilir?

Nasıl önlenebilir?

Kendinizi ilişkiniz hakkında paranoyak veya şüpheli bir halde bulursanız, bunun sebebinin kaygılarınız olabileceğini unutmamalısınız. Endişelerinizi sağlam verilerin desteklemesi gereklidir. Eğer kaygılarınız konusunda anlayışlı ve sabırlı bir partnere sahipseniz, arada sırada güvence istemenizde, sorular sormanızda sakınca yoktur.

 Sevgilinize muhtaç olduğunuzu düşünebilirsiniz

Sevgilinize muhtaç olduğunuzu düşünebilirsiniz

Anksiyete bozukluğu yaşayan insanlar ilişkilerinde fazlasıyla muhtaç olduğunu düşünürler. Bu genellikle sabit güvence ve düzenli olarak her şeyin yolunda olduğunu duyma ihtiyacından doğar. Bazen kaygılar insanı düşkünlüğe ve ilişkiyi de strese girmeye zorlar.


 Nasıl önlenir?

Nasıl önlenir?

Eğer bu sizin için de geçerliyse, anksiyeteyle başa çıkma yolları bulmalı ve kendinize biraz daha güvenerek partnerinizin üzerindeki baskıyı azaltmanızı öneririz. Örneğin kendinizi her rahatsız hissettiğinizde partnerinizin sizi rahatlatmasını beklemektense, bunu kendi kendinize yapmanın bir yolunu bulmayı deneyin.

 Düşüncesizce davranabilirsiniz

Düşüncesizce davranabilirsiniz

Yersiz kaygılar öyle katlanılmaz ruh halleri yaratabilir ki dürtüsel eylemlerde bulunmanıza sebep olabilirler. Bu tarz davranışların ilişkilere yansıması ise zarar veren çabuk çıkarımlar ya da arzulanmayan sonuçlar doğuracak kararlar olur.

 Nasıl önlenir?

Nasıl önlenir?

Sakinleşin ve herhangi bir şey yapmadan önce düşünün. Kendinizi daha büyük problemler ve stres yaratmayacak çözümler aramaya odaklayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 7 adımda ilişkide yaşanan hayal kırıklığıyla mücadele etmek