Anne adaylarına kilo ve vitamin uyarısı: Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Hamilelik döneminde çoğu annenin merak ettiği konular alınması gereken vitaminler ve kilo kontrolü oluyor. Peki hamileyken kaç kilo alınmalı? Gebelikte alınması gereken vitaminler hangileri. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hilal Mutlu, hamilelik dönemi için anne adaylarına kilo kontrolü ve vitamin desteğinin hem kendi hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğunu söyledi.

15 Haziran 2020, Pazartesi 14:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Günümüz şartlarına göre normal insanlarda olduğu gibi anne adaylarında da kilo kontrolü ve vitamin desteğinin çok önemli olduğunu belirten Büyük Anadolu Hastaneleri diyetisyenlerinden Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hilal Mutlu, hamilelik dönemi için anne adaylarına kilo kontrolü ve vitamin desteğinin kendileri ve bebeklerinin sağlığı açısından önemli olduğunu vurgulayarak düzenli muayeneye yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Hamilelikte ideal kilo nedir?

Hamilelikte ideal kilo nedir?

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Hilal Mutlu şu açıklamaları yaptı:

İdeal olan bir gebelik, 10-12 kilo ile bitmelidir. Gebeliğin ilk 3 ayında ortalama yarım ile 1 kilogram diğer aylarda ise 1-1,5 kilogram alınması önerilmektedir. Bir anne adayının gebelik boyunca normal kaloriye ek olarak günlük ortalama protein, kalori ve kalsiyum ihtiyacı doğar. Fetüsün kemik ve diş yapısı ile sağlıklı gelişimi açısından vitamin ve mineraller çok önemli. Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için gebeliğe ideal kiloda başlamak gerekir. 

Gebelikte alınması gereken vitaminler

Gebelikte alınması gereken vitaminler

Her anne adayı gebe kalmadan 3 ay önce mutlaka folik asit yani B9 vitamini desteği almalıdır. Anne karnındaki bebeğin sinir sistemi gelişiminde önemli bir yer tutan folik asidin gebelik süresince de alınması öneriliyor.

Diyetisyen Mutlu, bu anlamda anne adaylarının mutlaka bu süreç içinde doktor kontrolünde olup, mutlaka kendisine verilen kilo ve vitaminlerle ilgili uyarıları dikkate almasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Gebelikte yüksek tansiyon ve protein kaçağına dikkat!