Anne adaylarının kabusu düşüğün nedenleri ve tedavisi

Anne adaylarının kabusu düşüğün nedenleri ve tedavisi

Çoğu kadın için hayatında yaşayacağı en özel anlardan biridir bebek sahibi olmak. Bir mucizeyi hayata getirmek ve ilklerine şahit olmak. Ancak hikaye her zaman böyle bitmeyebilir. Birçok neden bağlı olarak bebek dünyaya gelmeden anne adayı düşük yaşayabilir. Düşüğün bir son olmadığını söyleyen Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali İhsan Yalçınoğlu, konu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı...

17 Kasım 2018, Cumartesi 08:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DÜŞÜK NEDİR?

Gebeliğin 24. haftasından önce embriyo veya fetüsün anne rahminden dışarı atılması olayına düşük denir. Gebeliklerin yüzde 15 - yüzde 20’si düşükle sonuçlanabilmektedir. Eğer düşük gebeliğin ilk 4-12 haftaları arasında yaşanıyorsa erken düşük, 12-24 haftadan önce yaşanıyorsa geç düşük olarak adlandırılır.

HAMİLELİKTE DÜŞÜK NEDEN OLUR?

Ortaya çıkan düşüklerin en yaygın sebebi kromozomal bozukluklardır. Diğer bir sebep hormonal nedenlerdir. Triodi, hiptroidi veya şeker hastalıkları düşük riskini arttırabiliyor. Rahim ağzı yetersizliği, uterusdidelfis veya çift rahim, uterus tümörleri, geçirilmiş rahim ameliyatları, rahim ağzı yetersizliği gibi rahimden görülen anormallikler de düşük sebepleri arasında görülmektedir. Rahim ağzının açılması önlenemez düşük ile sonuçlanır ve kürtaj yapılması gerekir.

 

DÜŞÜK BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi vajinal akıntı ve kanamadır. Adet kanaması gibi değildir. Rengi kahverengiye ve parlak kırmızıya yakındır. Çok şiddetli ağrıyla kendini gösterir. Ağrı ya da kanama olmaksızın vajinadan su geliyorsa bu durumda düşük göstergesi olabilir. Vajinadan gelen katı parçalar, koyu pıhtılar da düşüğün belirtisi olabilir. Her 15-20 dakikada bir gelen, hareketlerinizi kısıtlayacak kadar acı veren bel ve sırt ağrıları da düşük sebebiyle yaşanabilir. Ateş, halsizlik, kusma da diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

KANAMA OLMADAN DÜŞÜK OLUR MU?

 

Düşüğün en önemli belirtisi yaşanan kanamalardır. Ancak her kanama düşük ile sonuçlanacak diye bir durum yoktur. Yaşanan kanamaların sebebini öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Birçok anne adayının kafasında şöyle bir soru işareti var; ‘Kanamam yok, düşük yapmış olamam.’ Ancak birçok durumda kanama olmadan da düşük durumları yaşanabiliyor.

DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRAN FAKTÖRLER NELERDİR?

35 yaş üstünde olmak, Önceden düşük yapmış olmak, Çok zayıf ya da çok kilolu olmak, Hormonal düzensizlikler, Sigara kullanmak, Çok fazla alkol tüketmek, Anormal rahimler, Radyasyona maruz kalmak, Önceden birden fazla hamile kalmak, Rahme düzgün yerleşmeyen döllenen yumurta, Armonal rahim, Beslenme bozuklukları, Doğumsal kalp yetmezliği.

TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Hasta şikayetleri başlayınca acil olarak doktora başvurmalıdır. Önleyici tıbbi tedavi uygulanır. Bazı düşüklerde geriye dönüş olmamalıdır. Burada amaç anne sağlığını korumaktır.

İYİLEŞME SÜRECİNDE;

Bol miktarda sıvı alın. Doktor tarafından ilaçları düzenli olarak kullanın. Uyku düzenine çok dikkat edin. Mutlaka uyumaya çalışın. İlk 3 gün boyunca dinlenin. Çalışıyorsanız izin alıp istirahat edin. İlk 2 hafta ağır egzersizlerden kaçının. İlk 3 hafta cinsel birliktelik yaşamamaya özen gösterin. İlk 2 hafta havuz ve denize girmeyin. Beslenmenize çok dikkat edin. Psikolojiniz bu dönemde çok önemlidir. Bu yüzden sevdiklerinizle vakit geçirin.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmek için öneriler