Çocukluk Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Çocuğunuzu mışıl mışıl uyutacak beslenme önerileri

Birçok ebeveyn çocuğunun gece deliksiz uyumasını ve kaliteli bir uyku almasını ister. Çocuklarının gece sık sık uyanmasının birçok neden olabileceği gibi en sık uyanma nedeni ise açlık ve susuzluktur. İşte çocuğunuzun gece uyanmadan mışıl mışıl uyumasını sağlayacak beslenme önerileri...

Çocukların kaliteli ve kesintisiz bir uyku uyuması için Uzman Diyetisyen Olcay Barış, beslenme önerilerinde bulundu.
Uyku, çocukların gelişiminde sağlıklı beslenme kadar önemli bir unsurdur. Zihinsel ve bedensel gelişim için kaliteli ve kesintisiz uykuya ihtiyaç vardır.

Ancak kimi zaman erken yenen akşam yemeğinden sonra yatan çocuklar acıktıkları için uyuyamazlar ya da sabahları çok erken kalkarlar. Çocuğunuza yatmadan önce karbonhidrat bakımından zengin aperatifler hazırlarsanız uyku düzeninde büyük farklar görebilirsiniz.

DENENMİŞ VE GERÇEK ‘İKSİR’ ILIK SÜT

Çocuklarınıza yatmadan önce vereceğiniz bir fincan ılık sütün gerçekten sihirli etkisi vardır. Sütü daha cazip hale getirmek için içine bir kaşık bal da ilave edebilirsiniz.

KAFEİNİ KESİN

Çocuğunuzun rahat uyuyabilmesi için akşam saatlerinde kesinlikle kafein almaması gerekir. Çocuklar zaten kafeinli içecekler içmez diye düşünebilirsiniz. Ancak meyve suları ya da enerji içeceklerinin yanı sıra bazı şeker, dondurma ve kakaolu içeceklerde de kafein bulunabilir.

ŞEKER ALIMINI KONTROL EDİN

Çocuğunuzun özellikle akşam yemeğinden sonra, şeker alımını kontrol etmeye özen gösterin.

BESLENMESİNE UYKU VERECEK YİYECEKLER EKLEYİN

Çocuğunuzun beslenmesine sağlıklı uykuyu teşvik eden gıdalar ekleyin.

Kiraz: Uyku alışkanlıklarını düzenlemeye yardımcı olan melatonin bulunur.

Yasemin pirinci: Gıda glikozu bulunur. Vücudunuzda glisemik indeksi düşürmez. Kana yavaş yavaş karışır.

Kepekli tahıllar ile zenginleştirilmiş tahıllar: Kinoa, yulaf ezmesi ve arpa da iyi seçeneklerdir.

Muz ve tatlı patates: Sağlıklı karbonhidratlar açısından iyi bir kaynak olmasının yanı sıra her ikisi de kasları gevşetir. Magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

İÇECEKLERİ SINIRLANDIRIN

Çocuğunuzun akşam yemeğinden sonra yatıncaya kadar bir şey içmemesini sağlayın. Böylece gece boyunca tuvalet ihtiyacı olmayacaktır. Ancak bu tamamen susuz kalması anlamına gelmiyor. İçecekleri yavaş ve yudum yudum içmesini isteyin.

TUVALETE GİTMESİNİ SAĞLAYIN

Çocuğunuzun yatmadan önce mutlaka tuvalete gittiğinden emin olun. Bu yatak ıslatmak gibi sorunların ortaya çıkmasını azaltır.

SIRADAKİ HABER