ÇocuklukR harfi neden zor söylenir?

R harfi neden zor söylenir?

R harfi neden zor söylenir?

Bebeğiniz doğduğu an itibariyle birçok şeyi öğrendiğine gözlerinizle şahit olur ve gelişimini desteklemek için birçok çaba sarf edersiniz. Özellikle belli bir yaştan sonra konuşmaya başlayan çocukların yeni kelimeler öğrenip cümleler kurması ebeveynleri oldukça mutlu eder. Bu konuşmayı öğrenme esnasında çocuğunuzun R harfini söyleyemediğini duyduğunuzda telaşlanabilir ve çözüm yolları arayabilirsiniz. Peki, çocuklar R harfini neden söyleyemez? R harfi neden zor söylenir?

Çocukların kelimelerinde özellikle en çok R harfi eksik olur. Uzmanlara göre bunun belirli birkaç nedeni vardır. Peki, çocuklar R harfini neden söyleyemez? R harfi neden zor söylenir?

R HARFİ NEDEN ZOR SÖYLENİR?

Konuşma becerisi denildiğinde akla hemen “R” harfi gelir. Çünkü en son söylenen ve çoğu zaman söylenmesi uzun zaman alan bu harf neden zor söylenir?

Uzmanlara göre bunun nedeni harfin sesini çıkarmak için dil ucunu hem yukarı hem de geriye doğru hareket ettirmek gerekmesiymiş. Ayrıca kelimeyi söylerken bu harf söylenmediğinde anlam bozulmaz ve günlük hayata kolayca devam edilebilirmiş. Bu da çocuğu bu harfi geç söylemeye teşvik edermiş.

SIRADAKİ HABER