Çocukluk Sünnet için en ideal yaş nedir?

Sünnet için en ideal yaş nedir?

Sünnet için en ideal yaş nedir?

Ülkemizde en sık uygulanan cerrahi işlemlerden biri de sünnet… Ergenlik döneminde ve 4-6 yaş arasında yapılan sünnet operasyonlarının sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Osman Çelik, sünnet için en uygun dönemin 0-3 yaş arası olduğunu belirtiyor.

Sünnet yaklaşık 5 bin yıldır farklı toplumlarda geleneksel ve dini nedenlerle uygulanan, belki de en eski cerrahi işlem. Sünnete dair ilk bulgulara Afrika toplumlarında rastlanır. Günümüzde ise Müslümanlar ve Yahudilerin dini nedenlerle yaptırdığı sünnet, ülkemizde en yaygın uygulanan cerrahi işlemler arasında yer alıyor. Cerrahi bilgisi olmayanlar tarafından yapıldığında sünnet sonrası birçok komplikasyon ortaya çıkabileceğine dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Op. Dr. Osman Çelik, sünnetin nasıl ve ne zaman yapılmasına dair önemli bilgiler veriyor.

Sünnetin steril koşullarda, lokal veya genel anestezi altında, hastanın ağrı duymasını engelleyerek yapılması gerektiğini anlatan Op. Dr. Çelik, “Anestezi sonrası sünnet derisi kesilir, kalan penis cerrahi yolla onarılıp kanama durdurulur. Enfeksiyonu önlemek için pansuman yapılır ve tüm bu işlemler yaklaşık 20 dakika sürer. İşlem sonrası yara iyileşmesi yaklaşık 1 haftayı bulabilir. Dikiş atılarak yapılan sünnetlerde dikiş ipliğinin vücuttan atılması 1 aya kadar sürebilir” diyor.

Düzeltme ameliyatı gerekebilir

İşlem sonrası ortaya çıkabilecek sorunların kanama, enfeksiyon ve şekil bozukluğu olduğunu belirten Çelik, kanama ve enfeksiyona acilen müdahale edilmesi gerektiğini hatırlatarak böyle bir durumda işlemi yapan hekime başvurulması gerektiğinin altını çiziyor. Çelik, şekil bozukluğu durumlarında ise en erken 6 ay sonra tekrar düzeltme ameliyatı gerekebileceğine dikkat çekiyor.

Sünnet işleminin tüm yaş gruplarında tıbbi gerekçelerle yapılabildiğini hatırlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürüyor: “4-6 yaş aralığında yapılan sünnet yetişkin çağı cinsel işlev bozukluklarına, ergenlik çağı ve sonrasında yapılan sünnet ise güçlü penis enfeksiyonları ve yara yeri sorunlarına neden olabilir. Sünnet için en uygun dönem 0-3 yaş arasıdır. Lokal anestezi ile yapılan sünnet daha güvenlidir. Sünnet ciddi bir cerrahi işlemdir, uzman bir hekim tarafından cerrahi standartlara uyularak yapılması gerekir.”

SIRADAKİ HABER