Doğum ÖncesiGebelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Gebelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Hamilelikte kaç kilo alınmalı?

Anne olmanın heyecanıyla birçok kişi beslenmesine dikkat etmeden yemek yiyor ve kilo alımını kontrol edemiyor. Bu durum bazı anne adaylarında ise tam tersi oluyor ve çok fazla kilo almamak için beslenme listesinden birçok şeyi çıkarıyor. Hamilelik süresince belirli bir kilo almak oldukça normal kabul edilir. Altı veya üstü bazı sorunları teşkil edebilir. Peki, hamilelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Gebelikte kaç kilo alınmalı?

Birçok kişi gebelikte kilo alımı hakkında internette araştırma yapıyor. Peki, hamilelikte kilo alımı ne kadar olmalı? Gebelikte kaç kilo alınmalı? Gebelikte kilo alımı hakkında açıklamalarda bulunan Diyetisyen Neslihan Aktepe, sağlıklı bir gebelik süreci için anne adaylarına önerilerde bulunuyor.

BM Dünya Sağlık Örgütünce, obez çocuk sayısında artış olduğu, hatta durum böyle devam ederse 2025 yılında dünya genelinde 70 milyon obez ya da fazla kilolu çocuk olabileceği bildirilmiştir. Bu rakamlardan Türkiye’de maalesef ki nasibini almaktadır.

Rakamlar bu kadar kötüye giderken hep birlikte obezite den korunmak için önlemler almamız gerekmektedir. İlk önlem ise gelecek nesillerimiz çocuklarımız ile ilgili olmalıdır.

YEDİĞİNİZ İÇTİĞİNİZ HER ŞEY BEBEĞİNİZİN BESLENME ALIŞKANLIĞINI ETKİLİYOR

Sevgili çocuklarımız için sağlıklı yaşamın temeli anne karnın da başlamaktadır. Bu nedenle sevgili anne adaylarının gebelik sürecini çok iyi yönetmeleri gereklidir. Obez anne ve babanın çocuklarının da obez olma ihtimali %80’dir. Gebelikte sizin yediğiniz ve içtiğiniz her şey çocuğunuzun ilerde beslenme alışkanlığını belirlemektedir.

GEBELİK BOYUNCA 9-12 KİLO ALIMI NORMAL

Gebelik boyunca anne adayına, normalde 9-12 kilo alınması önerilir. Gebeliğin başında zayıf olan anneler biraz daha fazla, yani 15-17 kilo kadar alabilirler. Gebeliğin başında aşırı kilolu olan anne adaylarına ise 7-8 kilodan fazla almamaları tavsiye edilir.

SAĞLIKLI BİR GEBELİK SÜRECİ GEÇİREBİLMEK İÇİN;

 • Gebelikte aşırı kilo almamak için altın kural, iki kişilik yemek yeme hakkı olmadığını daima hatırlamaktır.
 • Fazla kilo artışı, doğumda anne ve bebek için olası riskleri arttırabilir.
 • Obezite ve diyabet arasında tehlikeli bir ilişki bulunmaktadır. Gebeler de fazla kilo gebelik diyabeti dediğimiz gestasyonel diyabeti ortaya çıkartabilir. Kilo diyabeti, diyabet ise obeziteyi tetikler.
 • Aşırı kilo alımı gebelerde yüksek tansiyon riskini arttırabilir.
 • Aşırı kilo alımı gebelerde varisleri arttırabilir.
 • Gebelerde günlük alınması gereken kalori miktarı, yaş, fiziksel aktivite durumu, gebeliğin başlangıcındaki ağırlık, besin depolarının yeterlilik derecesi gibi birçok etmene bağlı olarak ayarlanmalıdır.
 • 5 temel besin grubundan her gün (et grubu, süt grubu, ekmek grubu, sebze ve meyve grubu, yağ grubu) yeterli ve dengeli beslenmek gereklidir.
 • Günlük besin gereksinimlerimizi duruma göre 5 veya 6 öğüne paylaştırmak kan şekeri dengesini koruyarak gebelik diyabetinin önüne geçebilir.
 • Gebeler paketli ve sağlıklı koşullarda üretilen besinleri tüketmelidirler.
 • Kilo artışını dengeleyebilmek ve kalsiyum alımını karşılayabilmek için, her gün 2-3 bardak yağı azaltılmış süt, yoğurt, kefir tüketmek önemlidir.
 • Gebeliğe başlamadan önce kilolarınızı vermeniz bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir.
 • Gebeliğe kilolu olarak başlayanlar çok yağlı ve şekerli besinleri tüketmemeye özen göstermelidirler.
 • Günlük 2,5-3 lt su tüketilmelidir.
 • Her gün 7-8 saatlik uyku hem annenin, hem de bebeğin bedenini dinlendirecektir.
 • Gebeler her gün düzenli olarak yürüyüş ve/veya yüzmeyi yaşam biçimi haline getirmelidirler.
SIRADAKİ HABER