Anne karnındaki bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?

Anne adayları özellikle ilk gebeliğinde bebeğin hareketlerini hissetmek için oldukça sabırsızlardır. Bebek normal olarak 7. haftadan sonra anne karnında hareket etmeye başlar fakat anne bunu daha geç hisseder. Peki, bebek hareketi ne zaman hissedilir? Bebek kaçıncı ayda hareket eder? Merak edilenler haberimizde.

11 Haziran 2020, Perşembe 17:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Anne adayları bebeğinin hareketini hissettiğinde bebekle arasındaki bağ daha da kuvvetlenmiş oluyor. Eğer siz de bebek hareketleri ne zaman hissedilir merak ediyorsanız ya da bebek kaçıncı ayda hareket eder öğrenmek istiyorsanız "Bebek hareketleri ne zaman hissedilir? Bebek kaçıncı ayda hareket eder?" haberimize bir göz atın.

Anne rahminde oluşmaya başlayan bebek, gebeliğin 7. haftasından itibaren hareketlenmeye başlar. Erken dönemde gerçekleşen bu küçük hareketler ultrason ile gözlemlenebilmektedir ancak bebek (embriyo) hala bir fasulye tanesi büyüklüğünde olduğundan dolayı bu hareketleri hissetmek mümkün olmaz.


Gebeliğin ilk haftalarında bebek, ciddi bir hızla büyüyüp gelişmektedir. Hamileliğin 16. haftasına gelindiğinde bebeğin hareketleri daha da belirginleşmeye başlar ancak yine de bazı anne adayları bebeğin hareketlerini bu haftalarda hissedemezler. Genellikle ikinci veya daha sonraki gebeliğini yaşayan anne adayları bebek hareketlerini 16. hafta itibarı ile hissetmeye başlayabilirler. Ancak ilk gebeliklerde bebeğin hareketlerinin hissedilmesi 24. haftayı bulabilir. Bunun nedeni de gebelikte gerçekleşen bağırsak hareketlerinin bebek hareketleri ile karıştırılması olabilir. Hamileliğin 24. haftasına gelindiğinde artık bebek yeterince büyümüştür ve hareket ettiğinde rahatlıkla kendilerini belli edebilirler.

Anne karnındaki bebeğin hareket ettiği nasıl anlaşılır?

Birçok anne adayı, ilk hissettiği bebek hareketini ‘minik bir kıpırdanma’ şeklinde tarif eder. Yani filmlerdeki gibi ani büyük tekmeler beklememelisiniz! Bebek sadece elini, kolunu, bacağını oynatıyor olabilir ya da tüm vücuduyla hareket ediyor olabilir. Hamileliğin 16. haftası ile 24. haftalarında belirginleşmeye başlayan bebek hareketleri her zaman aynı şekilde hissedilmemektedir.

Her bebek farklı şekilde hareket eder, annenin vücut yapısı da hareketlerin hissedilme şeklini etkileyebilmektedir. O nedenle kendinizi başka gebelerle kıyaslamamalısınız. Eğer bebeğinizin hareketleri ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız her zaman doktorunuza danışmanız önerilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mide bulantısına iyi gelen 5 besin