Anne olmak istiyorsanız sigarayı hamile kalmadan önce bırakın

Anne olmak istiyorsanız sigarayı hamile kalmadan önce bırakın

Uzmanlar anne olmak isteyenleri uyarıyor: "Anne adayları sigara içmeleri halinde hem çocuğun sağlığını hem de kendi sağlıklarını riske atıyor. Bebek istiyorsanız sigarayı bırakın"

10 Kasım 2016, Perşembe 10:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kapalı mekanlarda sigara içme yasağı getiren "Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun"un mimari olarak bilinen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Fransız tüp bebek uzmanlarının araştırmasına göre sigaranın, embriyonun oluşumunu yavaşlattığını söyledi.

Fransa'da bulunan Nantes Üniversitesi tüp bebek kliniğindeki akademisyenler, yumurta döllendikten anne karnına yerleştirilmesine kadar olan süreci fotoğraflarla kayıt altına aldı. Buna göre sigara içen annelerde ceninlerin gelişimi, hiç sigara içmeyen annelerin ceninlerinden geri kaldı.

Erdöl, sigara içmenin çocuk sahibi olma şansını azalttığının önceden de bilindiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

BEBEĞE DİREKT GEÇİYOR

"Bazı Avrupa ülkelerinde doktorlar sigara kullanan çiftlerin tüp bebek yöntemine başvurmadan önce sigarayı bırakmasını şart koşuyor. Anne adayları, sigara içmeleri halinde hem çocuğun sağlığını hem de kendi sağlıklarını riske atıyor. Çocuk doğmadan önce annenin aldığı alkol, içtiği sigara, başka birinden gördüğü dayağa kadar hepsinden etkileniyor. Hamilelik esnasında göbek kordonu yoluyla anne bebek kanı alışveriş halindedir. Annenin sigara, alkol ile aldığı tüm zehirli maddeler bu alışverişte bebeğe direkt geçer. Bizim o çocukları anne karnında da korumamız lazım. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen ve sigara kullanan kadınları bir an önce sigarayı bırakmaları konusunda uyarıyorum. Bebek istiyorsanız sigarayı bırakın."

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kolon kanseri riskini %50 azaltan beslenme öneriler