Anne sütünü düzensiz alan çocuk yemek seçiyor (Çocuğuma nasıl yemek yedirebilirim?)

Beslenme alışkanlığının bebeklik çağında başlayan bir davranış şekli olduğunu belirten Diyetisyen Fatma Baysal, "Anne sütünün düzensiz alınması ve ek besinlerin karışım halinde verilmesi çocukların yemek seçmesine neden oluyor" dedi

13 Temmuz 2017, Perşembe 11:00
A A
Ailelerin bebeklerine olan yaklaşımının çocuğun beslenme alışkanlığı üzerinde etkili olduğunu kaydeden Diyetisyen Fatma Baysal, "Anne sütü ve ek besinlere geçilmesiyle birlikte dil üzerindeki tat hücreleri zenginleşmeye başlar. Beslenme sorunlarının oluşmasında bebeklik çağından itibaren annenin bebeğe yaklaşımı ve anne sütünün düzensiz alınması büyük  etki gösterir. Ek besinlere geçilmesi ile birlikte besinlerin karışım halinde verilmesi bebeğin, besinlerin tadını ayrı ayrı almasına engel olduğu için yemek seçmesine neden olabilir. Çocuğun her tadı alması sağlanmalıdır" dedi.

SEVMEDİĞİ YEMEĞİ SÜSLEYİN

"Çocuğunuza sofrayı neşeli hale getirin" diyen Diyetisyen Fatma Baysal şunları söyledi:"Çocuğunuz sebze yemiyorsa sevdiği yemeklere, çorbalara, köftelere rendelenmiş sebze eklenebilir. Bu şekilde fark etmeden tüketmesi sağlanabilir. Yemek masasında ona özel renkli çatal kaşık ve tabak kullanımı ilgisini çekebilir. Yemekten önce çocuğa atıştırmalık (cips, çikolata) besin verilmemelidir. Çocuğun sofraya aç oturulması sağlanmalıdır. Ailenin beslenme tarzı da çocuğun alışkanlıklarını etkiliyor. Bir yaşından sonra çocuk aile ile birlikte sofraya oturmalı. Yemekler çeşitlendirilerek çocuğun farklı besinlerin tadını alması sağlanmalı."

YEMESİ İÇİN ZORLAMAK YANLIŞ

Çocukların yiyecekle korkutulmaması gerektiğini ifade eden Medical Park İzmir Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, "Eğer çocuk bir şeyi yemeyi reddettiyse başka bir besini yedirmeye çalışmayın ve sonraki öğüne kadar herhangi bir besin vermeyin. Ailede herkes çocuğa karşı tutarlı bir tutum içerisinde olmalı. Çikolata gibi besinler ödül olarak kullanılmamalı, bunun yanında sevmediği besinler asla ceza olarak kullanılmamalı. Çocuğun yemeği kendisinin yemesine izin verin. İlk seferde sevmediği bir besinin tüm porsiyonunu bitirmesi için ısrar etmeyin. Çocuğun sonraki sofra düzenine kadar acıkmasını bekleyin" dedi.
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.