Anneme yakıştığı gibi bana da yakışır mı? Perma hakkında bilmeniz gereken her şey

80'lerde çok popülerdi. Eski albümlere bakmayı en sevdiğimiz fotoğraflarda saçlar hep permalıydı. Yaşı şu an biraz daha genç olanlar annelerinin permalarına özendiler, bazıları kendi gençlik fotoğraflarındaki permalı saçlarına bakıp 'ah be' diyor. Son yıllarda ise yeniden yavaş yavaş popülerleşmeye başladı. Ama konu perma olunca endişeler artıyor. Perma saç döker mi? Perma bakımı nasıl yapılır? Permadan sıkılır mıyım? Valla biz bugün anlatmaya çalışacağız, bakalım kuaförün yolu tutulacak mı? Yoksa perma fikri rafa mı kaldırılacak?

25 Kasım 2020, Çarşamba 12:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Perma nasıl yapılır?

Perma nasıl yapılır?

Perma, saçın içindeki yapının kırılması ve yeniden şekillenerek kıvrımlar hâline gelmesidir. Saç, permadan önce yıkanmalıdır çünkü bu saçlardaki kütiküllerin hafifçe kalkarak perma solüsyonunun saça daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Perma solüsyonu keratine girer ve saçın iç tabakalarında, lif benzeri hücreleri bir arada tutan sülfür bağlarını kırar. Liflerin gevşemesiyle saç sarılarak yeni bir şekil verilir.

  • Saçlar sarıldıktan sonra perma losyonu, yeni şeklin gelişmesi için bir kez daha uygulanır. Gelişim süreci saçın yapışma ve durumuna göre değişebilir. Süre tamamlandığında nötralizer adı verilen ikinci bir kimyasalla saçlardaki değişen bağlar yeniden oluşturulur. Bu kimyasalın içinde, kırılan bağları birleştiren ve dalgaları güçlendiren bir oksidasyon maddesi bulunur.
  • Spiral perma, uzun saçlarda hoş lüleler yaratır. Saç uzadığı zaman, sadece diplere perma uygulamak çok önemlidir. Aksi takdirde daha önceden perma işlemi görmüş saçlara zarar verebilirsiniz.

 Permalı saç ne kadar süre kullanılabilir?

Permalı saç ne kadar süre kullanılabilir?

Perma genelde 2 ila 5 ay arasında kalıcılığını koruyor. Kıvırcık saç bir kaç ay sonra yavaş yavaş perma formunu kaybederek su dalgası görünümüne dönüşür. Perma boyalı saça, boyasız saça, düz saça, kalın telli saçlara yapılabiliyor.

 Perma saça zarar verir mi?

Perma saça zarar verir mi?

  • Öncelikle perma, kimyasal bir işlemdir. Bu sebeple saça zararları bulunuyor. Perma yapılırken saçlar, en az 1 saat kimyasallarla beraber yüksek ısıya maruz kalır. Bu da saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olabilir.
  • Yüksek ısı ile gelen bir diğer zarar ise saçlarda yanmadır. Perma işleminden sonra saçlar zayıflayabilir ve güçsüzleşebilir.
  • İşlem sırasında kullanılan maddeler cilde de zarar verebilir.
  • Perma işlemi, saç derisindeki folikülllerin açılmasına neden olabilir. Bu da saç derisinden enfeksiyon ortaya çıkarabilir.

 Perma yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

Perma yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Perma kimyasal bir işlemdir. Saçlarınızın yıpranmasından endişeleniyorsanız iki kere düşünmelisiniz. Perma ilacının içindeki amonyak ve hidrojen sayesinde saçlar dipten uca doğru kıvırcık olacaktır.
  • Özellikle de saçlarında açma işlemi veya başka kimyasal işlemler varsa biraz daha zaman geçtikten sonra perma yaptırmaya başlamalısınız. Yoksa saçlarınız üst üste kimyasal uygulamalar nedeniyle daha fazla zarar görebilir.
  • Eğer saçlarında çok fazla yıpranma olduysa, bu yıpranmayı onarmak için sülfatsız şampuanlardan yararlanabilirsiniz. 

Uzun saça perma

Uzun saça perma

Uzun saçlara perma uygulandığında ortaya çok hacimli görünümler çıkıyor. Saçlarını toplasan da, açık da bıraksan bu hacim oldukça hoş görünüyor.

Kısa saça perma

Kısa saça perma

Eğer kısa saçlarının çok fazla hacimsiz, ince olduğunu düşünüyorsan perma yaptırmayı düşünebilirsin. Böylece saçların uzun süre boyunca kıvırcık görünümüyle hacimli görünür.

Sık perma

Sık perma

Eğer saçın tamamı, minik tutamlar halinde perma çubuklarıyla kıvrılırsa saçlar daha kıvırcık bir görünüme sahip olur. Bu stili en çok ince telli saçlar tercih ediyor.

Doğal perma

Doğal perma

Saçlar daha geniş perma çubuklarına, daha iri tutamlar halinde sarıldığında bukleler daha doğal görünüyor. Doğal görünümleri tercih edenler daha çok bu perma stilini kullanıyorlar.

 Permalı saç bakımı nasıl olmalı?

Permalı saç bakımı nasıl olmalı?

Saçlarınız daima nemli kalmalı

Nem oranı azalan saçlarınızı artık kuru saçlar kategorisinde değerlendirebilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız şampuan ve saç bakım kreminin de kuru saçlara uygun olarak hazırlanan ürünler olması büyük önem taşır.

 Maskeyi rutin haline getirin

Maskeyi rutin haline getirin

Haftada 1-3 kez kullanılması önerilen saç bakım maskeleri, günlük saç bakım rutinini desteklemek açısından ideal tercihlerdir. Saçlarınıza yoğun bir nem takviyesi uygulayan saç maskelerini rutininize ekleyerek daha yumuşak ve güçlü saç tellerine kavuşabilirsiniz.

 Saçlarınızı ısıdan koruyun

Saçlarınızı ısıdan koruyun

Saçlarınızda hâlihazırda hayalinizdeki bukleler varken, saç düzleştirici ve maşa gibi şekillendiricilerden bir süreliğine uzak durun. Fön makinesi yardımıyla saçlarınızı kurutmadan önce, saç tellerinize koruyucu bir bakım yağı uygulamanız da büyük önem taşır. Böylelikle saçlarınızı bir süreliğine ısıdan koruyabilir, eski güçlerine tekrar kavuşmaları için onlara zaman tanıyabilirsiniz.

 Düzenli olarak kırıklarını aldırın ve kimyasaldan uzak tutun

Düzenli olarak kırıklarını aldırın ve kimyasaldan uzak tutun

Permalı saçlarınızı kimyasal bileşenlerden de uzak tutmanız gerekir. Örneğin, henüz perma yaptırdığınız saçlarınızı boyattığınız takdirde, saç telleriniz onarılması son derece zor ölçüde yıpranabilir. Saçlarınızdaki canlı görünümü ortaya çıkarmak ve yıpranmış saç uçlarından arınmak için saçlarınızı düzenli olarak kestirebilirsiniz. Yalnızca saç uçlarınızdaki kırıkları aldırmak bile, saçlarınızda daha dinamik bir görünüm oluşturmanızı sağlar. Böylece saçlarınızın gücünü ve modelini çok daha uzun süre boyunca koruyabilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün 15 yaşımıza geri dönebilsek o küçük kıza söylemek istediğimiz 11 şey