Annenin meme ucu emzirmeye uygun değilse ne yapabilir?

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk an, hayatınızın tarif edilemeyen mutluluk anlarından biri. Şimdi onu beslemeye ve büyütmeye hazırsınız. Ancak kimi durumlarda bebeğiniz meme almayabilir. Bu, bebeğin henüz emzirme reflekslerinin çok iyi gelişmemesi ile ilgili olabildiği gibi kimi zaman meme ucunuzu yeterince iyi bir şekilde kavrayamamasından kaynaklanabilir. Ancak meme ucunuz emzirmeye uygun değilse bunun da çözümleri var.

09 Kasım 2021, Salı 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı durumlarda bebekler annesini emme konusunda isteksiz olabilir. Kimi zaman sıcaktan, kimi zaman çevreden rahatsız olabilirler. Bazı durumlarda da memeyi alma konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

Bebeğin herhangi bir nedenle anne sütü almasının gecikmesi ile özellikle ilk 15 günde sık karşılaşılabilir. Bebek yorgun olabilir, farklı nedenlerle emmek istemeyebilir. Anne de henüz emzirme konusuna yeterli tecrübe sahibi olmadığından emzirme sıklığını tam olarak ayarlayamayabilir.

Ancak bazı durumlarda anne memesi ile ilgili durumlar da bebeğin emmesini geciktirebilir.

Bazı kadınların meme ucu içeriye doğru çökük olabilir. İçeri çökük olmasa bile çok da dışarı çıkık olmayabilir.

Eğer annenin meme ucu yeterince çıkık değilse, anneye düzenli göğüs masajı önerilir.

Sakin bir ortamda meme ucunu öncelikle sağa sola, ardından yukarı aşağı masajla hafifçe dışarı çıkarabilirsiniz.

Memeniz masaja rağmen bebeğinizin emebileceği kadar çıkık hale gelmiyorsa, bir diğer seçenek ise göğüs pompasıdır.

Pompa kullanarak meme ucunu dışarı çıkarabilirsiniz.

Meme ucunuzu yeterine kavrayamıyorsanız, meme ucu başlıkları da bebeği emzirmenize yarar sağlayabilir.

Bu durumda meme ucu başlığı göğüse yerleştirilir. Bebek onunla emmeye başladığında meme ucu yavaş yavaş dışarı çıkmaya başlar ve göğüs ucu silikon başlığının içine girer.

2 dakika sonra silikonu çıkardığınızda artık meme ucu dışarıda olduğu için bebek rahatça emmeye devam edebilir.

Bebeğin emmekte zorlanmasının bir diğer önemli nedeni ise bebeğin göğsü çok iyi kavramaması nedeniyle, tüm meme ucunu değil, sadece ucunu ağzına alıp onu emmesi nedeniyle anne memesinde meydana gelen çatlaklardır.

Bu çatlaklar kimi zaman annelere ciddi ağrı yapabilir, kanamaya yol açabilri. Bu durumlarda da silikon meme ucu başlıkları kullanılabilir. Böylece bebek rahatlıkla emzirilir.

Süt ateşine dikkat!

Süt ateşine dikkat!

Kimi durumlarda bebek uyuduğu için anneler bebeğiini 4-5 saat boyunca emziremeyebilir.

Ancak bu durumda annenin göğsünde süt birikir, bu da süt kanallarında tıkanıklığa yol açabilir.

Annenin göğsü şişebilir, bölgesel olarak kızarabilir, o bölgede apse gelişebilir. Bu da annede yüksek ateşe yol açabilir.

Bu nedenle Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Karaböcüoğlu'nun da belirttiği gibi bebeği sık aralıklarla emzirmek gerekir.

Ancak bebeğinizi emzirdikten sonra göğsünüzün halen dolu olduğunu düşünüyorsanız, fazla olan sütü göğüs pompası ile boşaltmanız gerekir. Ancak tıkanıklık dışarıda kızarıklıkla ve sertlikle birlikte görülüyorsa, mutlaka kadın doğum uzmanınızla konuşarak, onun önereceği antibotik başlatmak, düzenli emzirmeye devam etmek ve fazla kalan tüm sütü düzenli olarak boşaltmak iyileşmeyi sağlayacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bebeklerde cilt soyulması normal midir? Bebekte cilt soyulması neden olur, nasıl geçer?