Anoreksiya Nervoza nedir?

Genç kızların korkulu kabusu açlık hastalığı olarak bilenen Anoreksiya Nervoza nedir?

16 Aralık 2016, Cuma 13:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Özellikle genç kızların korkulu kabusu haline getirilen kilo problemlerine karşı, yanlış yöntemlerle zayıflamaları sonucu ortaya çıkan Anoreksiya sadece bedeni etkilemekle kalmayıp zihni de olumsuz yönde etkilemektedir.

Zihninde sürekli kilo alacağım korkusu yaşayan insanların başladıkları masum diyetler daha sonraları kontrolden çıkarak anoreksiya nevroza hastalığına davetiye çıkarabilir.

Anoreksiya tedavisi erken teşhisle beraber tedavi edilmezse ilerleyen zamanlarda yaşam boyu sürecek bir problem olarak kalabilir. Özellikle genç kızların yakalandıkları bu hastalık kemik erimesi, böbrek rahatsızlıkları, kalp rahatsızlıkları gibi birçok problemi beraberinde getirir.

Doktorların yeme bozukluğu olarak adlandırdıkları bu rahatsızlık, gizlice ilerleyerek kolaylıkla kendini göstermez. Her kişiye göre farklı belirtiler gösteren anoreksiyanın en büyük işareti; kişi normal kiloda veya normal kilonun altında olmasına rağmen kilolu olduğunu sürekli dile getirip, aşırı bir şekilde zayıflamaya devam etmesidir.

Yemek yemeyi sürekli geciktiren, yemekten çok masadaki diğer objelerle ilgilene kişilerde de bu hastalığa rastlanabilir. Anoreksiya hastalığına yakalanan kişiler zamanla kendilerini soyutlamaya başlarlar; sadece spor yaparak ve kalori sayarak zamanlarını geçirmeye başlarlar. Etrafınızdakiler veya siz bu gibi davranışlar göstermeye başladıysanız en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.

Yetiştirilme özellikleri, kültürel ve biyolojik özellikler kişinin yeme bozukluğu geliştirmesine önemli katkılarda bulunur. Açlık hastalığı olarak bilenen anoreksiya, model, manken, sporcu, oyunculuk gibi mesleklerde çalışanlarda daha yaygın görülebilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs nasıl bir virüs? Corona virüsün özellikleri