Anouk Wipprecht: Ruh halinizi okuyan elbiseler üreten tasarımcı

Hollandalı tasarımcı ve mühendis Anouk Wipprecht, giyenlerin duygularını okuyan elbiseler tasarlıyor. Moda ile teknolojiyi birleştiren Wipprecht'in sosyal mesafeyi koruyan elbisesi de var, hissettiğiniz duyguları üzerindeki lambalarla dışarıya yansıtan elbisesi de var. Tasarımcının mikrobilgisayarlı elbiseleri, üç boyutlu yazıcılarla üretiliyor.

03 Eylül 2020, Perşembe 11:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bir koruma yöntemi olarak elbise

Bir koruma yöntemi olarak elbise

Anouk Wipprecht'in 2015'te tasarladığı 'Spider Dress', örümcek misali hareket eden omuzluğu, kullanıcının nefes alış veriş hızındaki artışlara tepki veriyor. Dolayısıyla, heyecan ya da telaş anlarında sivrilen plastik kollar, hem ürkütücü ve estetik bir aksesuar oluyor, hem de kişisel bir koruma yöntemi yerine geçiyor.

Kişisel alanı vurguluyor

Kişisel alanı vurguluyor

Üzerindeki sensörlerden elde ettiği veriyi Intel Edison mikrobilgisayar ile yorumlayarak tepki oluşturan Spider Dress, üç boyutlu yazıcılarla üretildi. Tasarımcı Spider Dress ile, kişisel alanın (personal space) önemini de vurgulamayı hedefliyor.


Elbisenin bir başka amacı ise kendisini güvende hissetmeyen kadınların, tanımadıkları insanların kendilerinden uzak durmasını sağlamak. 

O anki ruh halinizi yansıtıyor

O anki ruh halinizi yansıtıyor

Tasarımcının “Pangolin” adını verdiği elbise ise üzerindeki 1024 adet EEG sensörü ile kişinin beynindeki elektriksel aktiviteyi ölçüyor. Bu aktivite ile elde edilen sinyaller daha sonra elbisenin üstündeki ışıklara yansıyarak kişinin o anki ruh halini yansıtacak şekilde ışıklar vermeye başlıyor.

Fotoğraflar tasarımcının Instagram profilinden alınmıştır.

Tasarım ismini üzerindeki ışıkların şeklinin benzerliğinden dolayı “pangolin” adlı bir hayvandan alıyor. 

Kişinin beyin dalgalarına uyum sağlıyor

Kişinin beyin dalgalarına uyum sağlıyor

Tasarladığı elbiseleri kişinin beyin dalgalarına uyum gösterecek şekilde tasarlayan Hollandalı modacı Anouk Wipprecht “Pangolin Pulu” adını verdiği bu proje için Johannes Kepler Üniversitesi Entegre Devre Enstitüsü ile ortak olarak çalışıyor.

Tasarımcı, kendi makyajı ve kıyafetlerinde de fütüristik dokunuşlara yer veriyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sonbaharda ne giymeli? Sonbaharda dolabınızda bulunması gereken 10 kıyafet