Önceki Fotolar

Antalya’da yolcu uçağı şehirlerarası yolda okula götürüldü

Antalya’da 5 yıl önce havalimanına inişi sırasında arıza nedeniyle hasar gören ve şirketin borcundan dolayı satışa çıkartılan yolcu uçağı, hayırsever bir iş adamı tarafından satın alınarak Uçak Lisesi’ne bağışlandı. Havalimanında yaklaşık 3 aydır atıl vaziyette bulunan Boeing 737-400 tipi yolcu uçağı, TIR vasıtasıyla şehirlerarası yolda götürülerek okula teslim edildi

16 Kasım 2017, Perşembe 07:24 Son Güncelleme:
A A
HAVALİMANINDAN ÇIKARTILMADI

HAVALİMANINDAN ÇIKARTILMADI

Tüm işlemlerin halledilmesinin ardından akşam 23.00 sıralarında Antalya Havalimanı’ndan TIR yardımıyla çıkartılmak istenen uçağın kanat bölgesi çıkış kapısına sığmayınca zor anlar yaşandı. Kanadın geçmesine engel olan demirlerin kesilerek genişletilmesinin ardından yaklaşık 1 saat gecikmeyle karayoluna ilk adımını atan uçak, trafikteki sürücülerin ve çevredeki vatandaşların şaşkın bakışları içerisinde okul yolculuğuna başladı. Hemen ardından çıkan 3 TIR ise, uçağın 2 kanadını, motorunu ve diğer tüm ünitelerini taşıdı, bir kamyon ise sadece burun kısmını götürdü. Çevredeki vatandaşlar bu ilginç anı ise ellerine aldıkları cep telefonuyla görüntüledi. 

ŞEHİRLERARASI KARAYOLUNDAN GÖTÜRÜLDÜ

ŞEHİRLERARASI KARAYOLUNDAN GÖTÜRÜLDÜ

11.1 metre yükseklik, 36,5 metre uzunluk, 28.9 metre kanat açıklığı ve 105,4 metre kanat alanına sahip uçak, havalimanından alındıktan sonra Isparta ve doğu şehirlerine gidilen şehirlerarası yoldan karayolu vasıtasıyla polis eşliğinde taşındı. Trafiğin kapatıldığı yolun karşı şeridinden gelen vatandaşlar ise yolda devasa bir uçağı görünce neye uğradığını şaşırdı. Vatandaşlar cep telefonuyla anı ölümsüzleştirirken, dev uçak yaklaşık yarım saatlik karayolu yolculuğunun ardından Aksu Uçak Lisesi’ne inişi gerçekleştirildi. 

Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uzun süredir peşinde olduğu uçağa uzun yolculuğun ardından kavuştu. Okula bahçesine getirilen Boeing 737-400 yolcu uçağını hem uygulamalı ders hem de kütüphane olarak kullanılacağını söyleyen Okul Müdürü Haldun Çevik, çok yoğun bir sürecin ardından amaçlarına ulaştıklarını söyledi. İlerleyen zamanlarda uçağın içerisinde sinemanın da yer alacağını aktaran Çevik, uçağın okula gelmesinde büyük katkısı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti. Çevik, "Uçağın tüm orjinal parçaları duruyor. Uçuş kart bilgileri, hepsi mevcut. Bu uçakla birlikte alanında Türkiye’nin en iyi lisesi olacağız. Uçak eğitimimize tamamen pozitif enerji sağlayacaktır" dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Manisa'daki 5,4 büyüklüğündeki deprem sonrası görüntüler