Antibiyotik kullanımında Avrupa birincisiyiz

Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen antibiyotik kullanım sıklığı araştırması göre; Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor

19 Kasım 2013, Salı 12:25
A A

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, Türkiye’de antibiyotik kullanım sıklığının çok yüksek olduğunu belirterek "Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam Hollanda’da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor. Biz bu değerle, Avrupa’da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız" dedi.

Bilim insanlarının, dünya genelinde ciddi sağlık sorunu olarak belirtilen antibiyotik kullanım sıklığı için hızla tedbir alınması gerektiği uyarısında bulunduğunu ifade eden Gürsöz, kullanım sıklığı sonucunda hastalıkların tedavisinden olumlu yanıt alınamayacak ülkeler arasında Türkiye’nin yer aldığını dile getirdi.

ESTONYA EN AZ ANTİBİYOTİK TÜKETEN ÜLKE

Gürsöz, antibiyotik kullanım sıklığına ilişkin Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) uyguladığı metodla yapıldığını ifade ederek, "İlacın içerikleri, dozları, miligramları ile beraber formül ediliyor ve birime çevriliyor. Kişinin kaç birim ilaç tükettiğine bakılıyor. Bu bilimsel ve karşılaştırılabilir bir yöntem" dedi.

Türkiye’de verilerin artık bu yolla toplandığını anlatan Gürsöz, Türkiye’de ilk kez bu yıl antibiyotiklerde söz konusu hesaplamanın yapıldığını bildirdi. Gürsöz, çalışmadan çarpıcı sonuçlar elde edildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam Hollanda’da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor.

Biz bu değerle, Avrupa’da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız. Bizden sonra, Yunanistan geliyor. Orada da bu rakam 35 birim. Kuzey Avrupa ülkelerinde bu rakamlar çok düşük seviyelerde. En az antibiyotik kullanımı ise 13 birimle Estonya’da."

Gürsöz, kuzeyden güneye indikçe antibiyotik kullanımının arttığının belirlendiğini dile getirerek "Batıdan doğuya geldikçe antibiyotik kullanımı artıyor" dedi.

DOĞU İLLERİ BİRİNCİ SIRADA

Bu verilerden hareketle antibiyotik kullanımının en sık ve en az olduğu illerin tespit edildiğini aktaran Gürsöz, iller içinde en fazla Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde antibiyotik kullanıldığının saptandığını söyledi.

Antibiyotik kullanım sıklığı en az olan ilin Artvin olduğunu anlatan Gürsöz, Türkiye genelinde kullanım sıklığının çok yüksek olduğuna işaret etti.

EĞER ÖNLEM ALINMAZSA...

Gürsöz, gereksiz antibiyotik kullanımının gelecekte ciddi halk sağlığı sorunu olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye’de antibiyotik sıklığı oldukça yüksek. Bu, ciddi bir sorun ve hemen tedbir alınması gerekiyor. Çünkü, basit bakterilere karşı bile direnç gelişiyor. Gelecek 5-10 yıl içinde, önlem almadığımız takdirde antibiyotikle tedavi edilebilen basit enfeksiyonlarda bile çaresiz kalınacak.

Dünyada uzun yıllardır yeni bir antibiyotik keşfi yok. Mevcut tüm antibiyotiklere dirençli bakteri formları hastalara bulaşmaya ve öldürmeye başladı. Çok ciddi bir tehdit bu. Türkiye’de antibiyotik kullanımında ciddi oranlar olduğu için bu riske maruz kalabilecek ülkelerin başında geliyor. Tedbir almazsak, 5-10 yıl gibi yakın gelecekte hiçbir şekilde tedavi edemediğimiz, hastaları kaybettiğimiz ciddi ölümcül enfeksiyonlar baş gösterecek. Yüzyıllık mucize olan ’antibiyotikte sona gelindi’ diyebiliriz."

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.