Antibiyotikler bağışıklık sistemini zayıflatabilir

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek doktorlar tarafından verilir ve çoğunlukla bu durumda etkili olur. Öte yandan, antibiyotiklerin zararlı yan etkileri olabilir. Antibiyotikler, bakteri direncini artırabilir ve hatta bazen bağışıklık sisteminize karşı çalışabilir. Antibiyotikler virüslere karşı etkili değil.

29 Mart 2020, Pazar 14:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antibiyotikler, genellikle boğaz, idrar yolu enfeksiyonları ve belirli pnömoni türlerini içeren bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için doktorlar tarafından reçete ediliyor. Ancak, antibiyotikler, soğuk algınlığı veya grip gibi viral enfeksiyonları tedavi edemez. Bu nedenle, boğaz ağrınız bir virüsün neden olduğu soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa antibiyotik almak gereksiz bir tedavi yöntemi haline geliyor.

Bazı araştırmalar antibiyotiklerin bağışıklık sisteminin bakteriyel olsun ya da olmasın enfeksiyonla mücadele yeteneğini zayıflatabildiğini buldu.

Bağışıklık sistemi vücudunuzun invaziv bakteri, virüs ve diğer zararlı patojenlere karşı savunmasıdır. Sistemin enfeksiyonla mücadele çalışması hücresel düzeyde gerçekleşir

Yani; beyaz kan hücreleri (lökositler) enfeksiyonlarla savaşır, B hücreleri bakteriyle savaşmak için antikorlar yapar ve T hücreleri enfekte olmuş hücreleri yok eder.

Michiganlı immünolog ve alerji uzmanı olan Kathleen Dass, "Bazen, vücudun bağışıklık sistemi tek başına bakteriyel enfeksiyonla savaşamaz ve burada antibiyotikler devreye girer" diyor. Antibiyotikler ya bakterileri öldürmek ya da üremelerini önlemek için çalışıyor.

Çoğu durumda, bu ilaçlar inanılmaz derecede etkili olabiliyor. Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi'nde bir mikrobiyolog olan PhD Alex Berezow, Insider'a yaptığı açıklamada, "1900'de ölümün ilk üç nedeni bulaşıcı hastalıktan kaynaklanıyordu. Bugün artık durum böyle değil çünkü daha iyi hijyen anlayışı, sanitasyon, aşılar ve antibiyotikler var" dedi.

Bununla birlikte, bu güçlü ilaçlar dezavantajsız değildir. Örneğin, antibiyotik almak bağırsaklarınızdaki normal, sağlıklı bakterileri yok edebilir. Berezow, "Bu, sindirim sisteminizin, metabolizmanın ve bağışıklık sisteminin sindirim sistemindeki kısımlarının çalışmasını etkileyebilir" diyor.

Case Western Reserve Üniversitesi araştırmacılarının fareler üzerinde yaptıkları çalışmada buldukları gibi; antibiyotikler mantar enfeksiyonlarıyla savaşmak için bağışıklık sistemi adına çalışan iyi bakterileri yok edebilir.

Fareler üzerinde yapılan başka bir araştırmada, antibiyotiklerin bakterileri yok etmede daha az etkili hale getirdiğini ve hücrelerini patojeni korumasına (öldürmek yerine) neden olacak şekilde değiştirdiğini buldu.

Berezow, bağırsak florasındaki değişikliklerin veya sindirim sisteminizde yaşayan bakterilerin de sizi enfeksiyona daha duyarlı hale getirebileceğini söylüyor. Bağırsaklarınızdaki antibiyotiklere bağlı önemli mikroorganizmalardaki değişiklikler kalıcı olabilir. Berezow, “Normal floranız asla tamamen normale dönmeyebilir” diyor.

Antibiyotikler çoğu zaman gereksiz

Antibiyotikler çoğu zaman gereksiz

Genel olarak araştırmalari antibiyotiklerin bazen bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara saldırmak için yaptığı işi engelleyebileceğini buldu

Kathleen Dass, "Enfeksiyonunuzu tedavi etmek için bir antibiyotik gerekli değilse, potansiyel olarak size zarar verebilir. Yan etkiler olarak ishal, bulantı, maya enfeksiyonları ve kusma meydana gelebilir" diyor.

Ayrıca, ihtiyaç duyulmadığında antibiyotik almak antibiyotik direncini artıryor. Bu durum da bakterilerin tedavi edilmesinin daha zor olacağı anlamına geliyor, çünkü bakteriler artık antibiyotiği nötralize ederek veya bakterileri koruyarak antibiyotiğin etkilerinin üstesinden gelebilecek potansiyele sahip oluyor.Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Harvardlı Türk profesör Gökhan Hotamışlıgil: Sosyal izolasyondan taviz verilmemeli