Anüsteki kanamalara dikkat!

Anüsteki kanamalara dikkat!

Ağızdan ve büyük abdest sırasında gelen kanamaları dikkate alın. Bu kanamalar kanserin habercisi olabilir

27 Mart 2013, Çarşamba 14:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Ataseven vücutta ağız ve kalçada oluşan kanamalar ile ilgili uyarılarda bulundu.

Büyük abdest sırasında oluşan kanamaların genellikle hemoroid ile karıştırıldığını belirten Doç. Dr. Ataseven şunları söyledi:

"Özelikle kanamaya dikkat çekmek istiyorum. İnsanlarımızın çoğu büyük abdest kanamalarını ciddiye almıyorlar. Çünkü genellikle hemoroid, ya da anüs bölgesindeki çatlak yüzünden kanadığı düşüncesi ile bize başvurmakta geç kalıyorlar. Ayrıca bazı hastalar bunu bize ifade etmeye çekiniyorlar. Oysa bu kanama bir kanserin erken habercisi olabilir. Bu hastalarda hemoroid de olsa çatlak da olsa mutlaka kolonoskopi ile bağırsakların iç kısmına bakmamız gerekiyor. Bu sayede kanserin öncüsü olan, polip dediğimiz halk arasında et beni olarak adlandırılan oluşumları görmüş, kolonoskopi ile bunları temizlemiş oluruz."

45- 50 yaşını geçmiş kişilerde ağzından kan gelmesi, kilo kaybı, yutkunma zorluğu varsa endoskopiyi tercih ettiklerini belirten Doç Dr. Hilmi Ataseven, 50 yaşını geçmiş insanların, ailesinde kanser hastalığı olanların, kanama, kabızlık gibi şikayetleri bulunanların mutlaka uzman bir doktora başvurması gerektiğini dile getirdi.

Halife YALÇINKAYA/SİVAS, (DHA)

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sık migren atağına en az 6 aylık önleyici tedavi