Apollo ile Jüpiter'in Fransa'dan iadesini istedik

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'nde sergilenen 'İzmir'e ait eserler'in iadesi için harekete geçti

23 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Louvre Müzesi’nin üst düzey yöneticisi Henri Loyrette’e bir mektup yazarak İzmir’e ait eserlerin, özellikle de Apollon ve Jüpiter heykellerinin kente iadesini istedi.

‘İLİŞKİLERİMİZ GELİŞECEK’

Başkan Aziz Kocaoğlu mektubunda “Fransa’daki ‘Türkiye Mevsimi’ çerçevesinde müzenizde açılan ‘İzmir’den Smyrna’ya’ sergisine ilişkin memnuniyetimi belirtmek isterim. Bu serginin kentimizin Louvre Müzesi ile olan ilişkilerini geliştireceğine yürekten inanmaktayım. İzmir’e ait eserlerin iade edilmesi uluslararası sözleşmelerin hükümlerine uygun davranılmasının ötesinde kentimizin arkeolojik ve kültürel mirasına duyduğunuz saygının da kuvvetli bir ifadesi olacaktır” diye yazdı.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.