Apo'nun yakınları para ödemedi

Apo'nun yakınları para ödemedi

PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın İmralı'ya giden yakınlarının, vapurda yol parası yüzünden görevlilerle tartıştığı ve ücret ödemedikleri ortaya çıktı

05 Ocak 2010, Salı 12:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Teröristbaşı Abdullah Öcalan, geçen 14 Kasım’da, 5 milyon dolar harcanarak yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Yalnızlıktan şikayet eden ve bunu avukatları aracılığı ile AİHM’e başvuran Öcalan’ın yanına, terör örgütü PKK üyesi Şeyhmuz Poyraz, Cumali Karsu, Hasbi Aydemir, Bayram Kaymaz ile TİKKO terör örgütü üyesi Hakkı Alkan nakledildi.

İmralı Adası’ndaki hareketlilik üzerine Adalet Bakanlığı yaptığı yeni düzenleme ile mahkumların avukatlarının İmralı’ya her hafta çarşamba günleri, birinci derecede yakınlarının ise her ayın ikinci ve dördüncü pazartesi günleri gitmesini kararlaştırdı.

İLK ZİYARET OLAYLI

Abdullah Öcalan ile cezaevi arkadaşları Şeyhmuz Poyraz ve Bayram Kaymaz’ın yakınları, geçen 28 Aralık günü Gemlik’ten İmralı’ya gitti.

Tuzla Vapuru'na binen Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile Şeyhmuz Poyraz’ın ağabeyi Veziri Poyraz, kızkardeşi Felek Cızlaşmak ve Bayram Kaymaz’ın annesi Medine Kaymaz ve kızkardeşi Şadiye Kaymaz yolculuk sırasında gidiş- dönüş ücreti olan kişi başı 30 TL’yi ödemeyince görevlilerle tartıştı.

Yaşanan gerginlik gemideki Adalet Bakanlığı görevlilerinin Öcalan, Kaymaz ve Poyraz’ın yakınları hakkında tutanak tutmasıyla devam etti.

‘YANLARINDA PARA YOKTU’

Yaşanan bu gerginlik Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Hatice Korkut’un geçen çarşamba günü İmralı’ya gitmeden önce 5 kişinin gidiş- dönüş ücretlerinin toplamı olan 150 TL’yi jandarmaya ödemesiyle sona erdi.

İDO TARİFESİ UYGULANIYOR

İmralı Adası’nın tüm yiyecek, giyecek ve malzeme ihtiyaçları ile burada bulunan mahkumların avukatları ve yakınlarının ulaşımı Tuzla Vapuru ile sağlanıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından Ekim 2004’te Adalet Bakanlığı’na hibe edilen Tuzla Vapuru'nda Adalet Bakanlığı İDO’nun belirlediği tarife doğrultusunda, mahkum yakınlarından kişi başına gidiş-dönüş için 30 TL ücret alıyor. Fuat KARS/BURSA (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Flaş gelişme! Yeni düzenleme resmi olarak açıklandı