Apo'ya gerçek gardiyan gitti

Apo'ya gerçek gardiyan gitti

21 Ağustos 2009, Cuma 17:37
A A

İmralı’da 1999’dan beri teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın gardiyanı olarak görev yapan Özel Harekât Dairesi polislerinin bu görevden çekildikleri, yerlerine Adalet Bakanlığı’ndan infaz koruma memurlarının gönderildiği öğrenildi.

Bir emniyet yetkilisi, uygulamanın Öcalan’ın koşullarının yeniden düzenlenmesi çerçevesinde yapıldığını belirterek, “Bu görev 10 yıl sürdürüldü. Artık Adalet Bakanlığı personeli polisin yerini aldı. Zor dönem geçirildi, şimdi daha kolay bir süreç var” dedi.

Öcalan şikâyet etmiş

10 yıldır İmralı’da görev yapan özel harekâtçı gardiyanların, Öcalan’ın “Psikolojik baskı uyguluyorlar” şikayeti üzerine geri çekildiği öğrenildi. Öcalan’ın kendisine zarar vermesini engellemekle görevlendirilen özel harekâtçı gardiyanlar, sağlık sorunu nedeniyle cezaevi revirine gidişinde ve günde üç kez yemek verilmesi sırasında sürekli Öcalan’ın yanında bulundular.

Tolga ŞARDAN

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.