Apple ResearchKit ve CareKit duyuruldu!

21 Mart tarihinde düzenlenen Apple etkinliğinde iki yeni cihaz dışında, iki yeni uygulama da duyuruldu

22 Mart 2016, Salı 22:34
A A
Apple ResearchKit ve CareKit duyuruldu!

Apple ResearchKit ve CareKit uygulamaları

Geçtiğimiz haftalarda ilk defa bazı bilgileri basına yansıyan ResearchKit, resmi olarak 21 Mart tarihindeki etkinlikte karşımıza çıktı. Dünyanın birçok noktasından üniversiteler, doktorlar, hastaneler ve sağlık merkezleri aracılığı ile geliştirilen Apple ResearchKit, hastalıklar konusunda veri toplama amacıyla kullanılacak.

 

apple-researchkit-carekit

 

Otizm, epilepsi, melanom, astım, Parkinson, diyabet, meme kanseri ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sıka görülen hastalıklar konusunda hastalardan veri toplayan olan uygulama, daha sonra bu verileri teşhis ve tedavi süreçlerinde kullanmayı hedefliyor. Hastalar uygulama içerisinden katılmak istediği araştırmaları seçiyor daha sonra uygulamanın istediği bilgileri giriyor. Ancak bu süreçte bilgiler gizli tutuyor.

 

Apple CareKit ise daha küçük ölçekli bir uygulama. Hastalar bu uygulama ile tedavi süreçlerini kayıt altında tutuyor. Düzenli kullanılması gereken ilaç takipleri, egzersiz önerileri gibi tedaviye yönelik veriler bireysel düzeyde Apple CareKit uygulamasıyla yönetiliyor. Verilerinizi doktorunuzla veya sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz. Apple ResearchKit ve CareKit için yayınlanan videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Apple iPhone SE resmi olarak duyuruldu!

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Canlı bombayı nasıl tanırsınız?