Apple ve FBI kavgasına Birleşmiş Milletler de dahil oldu

FBI’ın Apple’dan teröriste ait iPhone’ın şifresini kırmasını istemesiyle patlak veren kavgada cephe büyüyor.

07 Mart 2016, Pazartesi 00:14
A A
Apple ve FBI kavgasına Birleşmiş Milletler de dahil oldu

 

Microsoft, Google, Facebook, Twitter gibi teknoloji devlerinin Apple’a destek vereceklerini açıklamalarının ardından şimdi de Birleşmiş Milletler kavgaya dahil oldu.

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu üyesi Al Hussein, FBI’ın iOS işletim sistemini kırmak için istediği aracın, daha sonra dünyada sayısız insan hayatına mal olabileceğini hatırlatarak böyle bir girişimde bulunulmaması gerektiğini savundu.

 

 

Apple’ın ABD hükumeti ve güvenlik güçleriyle işbirliği yaparak iOS kullanıcılarının şifresini kırması halinde, başka ülkelerdeki diktatör rejimlerin de Apple’dan aynı talepte bulunacağını ve ABD’nin talebini kabul eden Apple’ın diğer devletlerin talebin de kabul etmek zorunda kalacağını vurgulayan Hussein, bu sayede dikta rejimlerindeki kötü niyetli yöneticilerin, muhalif kişilerin özel bilgilerine kolayca ulaşacağını ve hatta bu verileri kendi yasalarına göre mahkumiyet kararı vermek için kullanacaklarını, bu yüzden sayısız insanın idam edilebileceğini veya dikta rejimlerinin gizli servisleri tarafından infaz edilebileceğini hatırlattı.

 

Mahremiyetin, dijital çağda insanların güvenliği için kilit rol oynadığını vurguluyan Birleşmiş Milletler İnsan Haklası Komisyonu üyesi, FBI’ın Apple’dan istediği şeyin tüm insanlık adına çok ağır sonuçları olacağını da belirterek, Apple’a destek verdi.

 

FBI’ın çok başka yöntemlerle aradığı bilgiye ulaşabileceğini ve bunun için iOS sistemini kıracak bir araç geliştirilmesine gerek olmadığını belirten Hussein’in de kavgaya dahil olması ile birlikte Apple-FBI çatışması artık resmen dünya çapında bir mesele haline gelmiş bulunuyor.

 

DARPA geleceğin uçağını tasarladı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.