Arabayla uzun yola çıkmadan önce bilinmesi gerekenler

Havaların ısınması ve normalleşme sürecinin de başlaması ile beraber birçoğumuz tatil için uzun yol planlarımızı yaptık bile. Tüm bu planların başında seyahat keyfinizin yarıda kalmaması için öncesinde bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı ipuçları var. #öncetürkiyeyikeşfet sloganıyla yola çıkan Neredekal.com editörleri ipuçlarını sizler için derledi.

03 Haziran 2020, Çarşamba 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Arabanızın bakımını yaptırın

1 – Arabanızın bakımını yaptırın

Her şeyden önce yapmanız gereken ilk şey arabanızı kontrolden geçirmek. Özellikle motor bakımını ve gerekirse yağ değişimini yaptırmak size büyük bir güvence sağlayacaktır. Lastiklerin ve pedalların kontrolünü de unutmamak gerek. 

2 – Yol bütçesi belirleyin

2 – Yol bütçesi belirleyin

Yol bütçesi deyince akla ilk olarak yakıt masrafları gelebilir ama bundan daha fazlası da var. Mesela otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri asla atlanılmaması gereken bir ayrıntı. OGS ve HGS gibi sistem hesaplarınızı kontrol edip çıkardığınız ortalama bir bütçe ile yanınıza nakit para almanız sizin için yararlı olacaktır. 

3 – Aç kalmayın

3 – Aç kalmayın

Özellikle bu yolculuğun pilotu siz olacaksanız aç kalmamanız son derece önemli. Kan şekerinizi yükseltecek ufak atıştırmalıklar hem sizi dinç tutar hem de yolculuğunuzu tatlandırır. Hatta genellikle yol kenarlarında rastladığımız manavlardan taze meyve almak mantıklı olabilir. 

4 – Uzun yol için uzun playlistler hazırlayın

4 – Uzun yol için uzun playlistler hazırlayın

Karnınızı doyurduktan sonra sıra geldi ruhunuzu doyurmaya! Yol müzikleri basit gibi görünen ama son derece önemli olan başka bir detay. Sürekli aynı şeyleri dinlemek bir süre sonra canınızı sıkıp dikkatinizi dağıtabilir. Bu da uzun yolda kaçınmanız gereken en önemli şeylerden. Eğlenceli ve yüksek tempoda şarkılarla hazırlayacağınız bir playlist ise keyfinize keyif katabilir. 

5 – Rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar giyin

5 – Rahat kıyafetler ve rahat ayakkabılar giyin

Uzun yol demek, saatlerce oturmak demek… Bu nedenle en rahat ettiğiniz kıyafetlerinizi giymek yol boyunca sizi ferahlatacaktır. Mevsim yaz olsa bile gece ve sabaha doğru soğuyan havalara karşı bir tane de uzun kollu bir kıyafet almak işinize yaracaktır. Rahat ayakkabı tercihi ise ayaklarınızın ve bileklerinizin şişmesini engellemek için bir çözüm olabilir. 

6 – Bol bol kahve için

6 – Bol bol kahve için

Midenizi rahatsız etmeyecek düzeyde kahve içmek sizi uyanık tutacak yegane şeylerden. Mümkünse yanınıza bir termos almanızı tavsiye ederiz. Yoksa da yol üstündeki tesislerden alacağınız soğuk kahveler işinizi fazlasıyla görür. Enerji içeceği ise sağlık açısından pek fazla tavsiye ettiğimiz bir şey değil. 7 – Mümkünse 2 Saatte Bir Mola Verin 

7 – Mümkünse 2 saatte bir mola verin

7 – Mümkünse 2 saatte bir mola verin

Uzun yolculuklarda mola vermek hem dikkatinizi daha iyi toplamanıza hem de yolun keyfini yöresel lezzetlerle çıkarmanıza olanak sağlar. Yol uzayacak diye endişe etmeden mümkünse 2 saatte bir verilen mola bacaklarınızın tutulmaması için de güzel bir yöntem. 

8 – Tek başınıza yola çıkmaktan kaçının

8 – Tek başınıza yola çıkmaktan kaçının

Bir yol arkadaşı ile yolculuk yapmak size büyük fayda sağlayacaktır. Bu sayede sohbet edip sizi neşelendirirken uyanık kalmanıza da yardımcı olur. Aynı zamanda bir yol arkadaşı kahvenizi, suyunuzu elinize tutuşturup dikkatinizin dağılmasını engeller. E tabi size de yolun keyfini paylaşmak kalır.

9 – Navigasyonu ve fotoğraf makinesini unutmamak gerek

9 – Navigasyonu ve fotoğraf makinesini unutmamak gerek

Her ne kadar ben yer yön duygularıma güvenirim, tabela takibini iyi yaparım deseniz de yol boyunca navigasyon kullanmak ciddi bir kolaylık. Yol üzerinde gördüğünüz bir manzaraya doğru ilerlemek isterseniz de yine navigasyon yardımınıza koşacaktır. Tabi ki o güzel manzaraları ölümsüzleştirmek için de bir fotoğraf makinesi… Tüm bunların yanında taşınabilir şarj cihazını da unutmamak gerek. 

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Keşfedilmeyi bekleyen cennet: Sapadere Kanyonu - Antalya