Arap dünyasının underground yıldızı Yasmine Hamdan CRR’de

Arap dünyasının Madonna’sı olarak anılan Lübnanlı söz yazarı, aktris ve şarkıcı Yasmine Hamdan, 24 Nisan Salı akşamı İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda konser verecek.

18 Nisan 2018, Çarşamba 10:18
A A
Arap dünyasının underground yıldızı Yasmine Hamdan CRR’de
Arap dünyasının Madonna’sı olarak anılan Lübnanlı söz yazarı, aktris ve şarkıcı Yasmine Hamdan, 24 Nisan Salı akşamı İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda!
 
Jim Jarmush’in Oscar adayı filmi “Sadece Âşıklar Hayatta Kalır”da söylediği şarkıyla geniş kitlelere ulaşan Yasmine Hamdan, tüm dünyada Arap dünyasının underground yıldızı olarak tanınıyor.
 
Hamdan, profesyonel müzik hayatına 2000’li yılların başında, Ortadoğu’nun ilk bağımsız elektronik-pop gruplarından Soapkills’in vokalistliğini yaparak başlamış. İlk büyük çıkışını “Ya Nass” albümüyle yapan Yasmine Hamdan’ı zirveye taşıyan ise “Sadece Âşıklar Hayatta Kalır” filminde söylediği, aynı zamanda sözlerini de yazdığı “Hal” şarkısı.
 
Sanatçının üçüncü albümü Al Jamilat, geçtiğimiz yıl piyasaya çıktı. New Jersey’de kayıt yolculuğu başlayan albümün düzenlemeleri Paris ve Beyrut’te yapılmış. Albüme son nokta ise Londra’da konmuş. On bir eserden oluşan albümdeki tüm parçaların sözleri Arapça; fakat dinleyenler üzerinde bıraktığı etki evrensel boyutlarda. Bunda, gerek Hamdan’ın yaşamı boyunca farklı kültürlerin etkisinde kalmış olması, gerekse albümün oluşum sürecindeki yolculuğun etkileri var. Albüm, sanatçının diğer çalışmalarında olduğu gibi düşük tempolu akustik ve elektronik altyapılardan oluşuyor. Diğer çalışmalarından farkı ise, daha yoğun hissedilen mistik yapısı.
 
Aslen Lübnanlı olan söz yazarı, şarkıcı Yasmine Hamdan savaş yüzünden pek çok şehir değiştirmiş. Uzun süredir Paris’te yaşayan sanatçı, kendi kültürünü müzik sayesinde yeniden keşfettiğini söylüyor. Hamdan tüm şarkılarını Arapça seslendiriyor ve bunu “Çünkü benim duygusal dilim Arapça” diyerek açıklıyor.
 
Elektronik ve pop unsurlarını Arap müziğiyle harmanladığı tarzıyla dikkat çeken Yasmine Hamdan’a CRR’deki konserinde,  gitarda Cédric Le Roux, davulda Loic Maurin ve klavyede Cong Minh Pham eşlik edecek.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.