Arap zamkı nedir? (Zamk-ı Arabi nedir, faydaları nelerdir, sedef hastalığına iyi gelir mi?)

Zamk-ı Arabi, Kuzey Afrika’da yetişen bir ağacın sakızıdır. Bir orman ürünü olup, Ticari ismiyle "Gum Arabic" olarak biliniyor. Adana'nın Seyhan ilçesinde yaşayan Murat Kılıç isimli vatandaşın Arap zamkı sayesinde sedef hastalığından kurtulduğunu açıklaması üzerine Arap zamkının sedef hastalığı üzerindeki etkileri merak edilir oldu. Halk arasında akasya gamı olarak da adlandırılan Arap zamkı nedir? İşte Arap zamkının faydaları, zararları, yan etkileri ve tarihçesi.

18 Ağustos 2020, Salı 11:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Arap zamkı, sedef hastalığı tedavisinde kullanılması ile birlikte gündeme geldi. Adana'da yaşayan Murat Kılıç, Arap zamkı tedavisi ile birlikte sedef hastalığının iyileştiğini söyledi. Peki Arap zamkı nedir?

Arap Zamkı’nı doktor gözetiminde sedef hastalığı nedeniyle kullanan 27 yaşındaki Murat Kılıç, tedavisinde birçok ilaç ve merhem kullandığını söyleterek, "Bu hastalık bağırsağımdan geliyormuş, bana uygulanan akasya gamı (Arap zamkı) tedavimde bağırsağımdaki zararlı bakteriler gitti. Şu anda rahatlıkla oturabiliyorum, günlük işlerimi yapabiliyorum. Kesinlikle kaşınmıyorum. Beni o zaman görüp kaçan kişiler, bu halimi görünce şoka giriyorlar. Ben bile kendime inanmıyorum. Bu tedavim yaklaşık 8 ay sürdü. Beni en çok etkileyen, bir berbere gitmiştim. Orada beni görenler korkup dışarı çıkmıştı. Şu anda eski sağlığıma kavuştum. Artık rahat bir şekilde sokağa çıkabiliyor, yeni arkadaşlar edinebiliyorum" ifadelerini kullandır.


İrritabl bağırsak sendromu hastalıklara iyi geldiği bilinen Arap Zamkı’nın gluten ve yapay tatlandırıcı gibi maddelerin yol açtığı irritabl bağırsak sendromuna (IBS) sahip kişilerde rahatlamaya neden olduğundan bağırsaklardan gelen bakterilerin azalmasını da sağlayabilir.


 Arap zamkı nedir?

Arap zamkı nedir?

Doğal bir polisakkarit olan Arap zamkı, Afrika’da yetişen 'Acacia senegal ve acacia seyal isimleri verilen Akasya ağaçlarının kabuklarının kesilmesi ile elde edilmektedir. Yetiştiği ağaca 'hashab' adı da verilmektedir.

Akasya ağaçları, çok az miktarda protein içerir ve genel yapısının büyük çoğunluğunu karbonhidratlar oluşturur. Yüksek oranda suda çözünebilmesi ona üstün bir özellik kazandırmıştır. 

İçerisindeki lifli yapısı ise kısmen kalın bağırsakta parçalanabilir. İçerisinde, arabik asidin, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulundurur.

Arap zamkı faydaları

Arap zamkı faydaları

Öksürük: Zamk-ı Arabi, sinirli ot ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak  içildiğinde öksürüğü geçirdiği söylenir. 

Gastrit: Çam sakızı, fındık günlük öğütülüp balla macun yapılarak aç karnına 1 tatlı kaşığı yenilebilir.

Karın ağrısı: Defne tohumu ile beraber öğütülüp balla macun yapılarak yenir.

Kepek: Ilık suda eritilip, sirke karıştırılarak saçlar yıkanır.

Arap zamkı tarihçesi

Arap zamkı tarihçesi

Arap zamkı M.Ö. 4000 yıllarından beri ticari bir mal olarak bilinmektedir. Mısır’da Firavun’lar döneminde mürekkep, sulu boya ve boya yapımında büyük ölçüde kullanılmış olup, Arap zamkı ismi çok eski dönemlerden kalmıştır.   

Bu nedenle çok uzunca bir süredir dünya pazarlarında ticari bir mal olarak yer almaktadır.

Son yıllarda fiyatların düşmesi nedeniyle üretimi de azalmıştır. Arap zamkı elde etmek için kullanılan 'hashap' ağaçları Sudan'da çokça yetişmekte, Sudan'ın milli serveti olarak isimlendirilmektedir. Sadece Sudan'da 400 milyon ağaç olduğu tahmin edilmektedir.

Arap zamkı zararları ve yan etkileri

Arap zamkı zararları ve yan etkileri

Normalde herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak astım hastaları, hamile ve emziren anneler, diyabet hastaları ve ameliyat geçiren kişiler tarafından kullanılması farklı yan etkilere neden olabilir.

 

Arap zamkı nereden alınır?

Arap zamkı nereden alınır?

Arap zamkı (Zamk-ı Arabi) baharatçılardan temin edilebilir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tatilciler dikkat! Suya balıklama atlama büyük risk taşıyor