Araştırma: Hangi besin ömrünüzden kaç dakika çalıyor, hangileri uzatıyor?

Yiyeceklerin besin değerleri incelenerek, hangilerinin insan ömrünü kısalttığı, hangilerinin ömre ömür kattığı hesaplandı.

25 Eylül 2021, Cumartesi 17:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden uzmanların araştırması yaklaşık 6 bin gıdanın karbon ayak izini ve besin etkisini hesaplayan standart bir ölçüm yöntemi geliştirdi.

Sağlık Beslenme Endeksi adı verilen uygulama, çeşitli yemekler, atıştırmalıklar ve içeceklerin doğrudan etkisini hesaplıyor.

Herhangi bir yiyeceğin bir gramının sağlık yükünün hesaplanmasının ardından bu standart bir porsiyon boyutuna ölçeklendirilerek sonuç elde ediliyor.


Yediğiniz her hotdog ömrünüzden 26 dakika kısaltıyor

Yediğiniz her hotdog ömrünüzden 26 dakika kısaltıyor

Araştırmanın yazarları hesaplama yöntemlerini şu örnekle açıkladı:

“Her bir gram işlenmiş ette ortalama 0,45 dakika kaybediliyor. Hotdog’un içindeki 61 gramlık işlenmiş et 27 sağlıklı dakikanın kaybolmasına neden oluyor. Buna sodyum, trans yağ gibi risk faktörleri de eklenip çoklu doymamış yağ ve liflerin faydası da hesaba katıldıktan sonra ömürden 36 dakikanın kaybedildiği sonucuna vardık.”


Sağlıklı organik bir fıstık ezmeli sandviç ise yarım saat uzatıyor

Araştırmacılar, her gıda maddesinin farklı bir katkıda bulunduğunu ve kişinin bütün ‘ekstra dakikaları’ toplamak için toptan beslenme düzeni değişiklikleri yapmasına gerek olmadığını belirtti.

Hamburger yemek ömrünüzü 10 dakikaya kadar kısaltabiliyor

Et tüketen birisi günlük kalori alımının (kadınlar için 2000, erkekler için 2500) yüzde 10’unu işlenmiş et ya da kırmızı et yerine kuruyemiş, sebze ya da meyveyle değiştirirse bu, ömrüne günde 48 sağlıklı dakika ekleyebileceği anlamına geliyor.

Meyve yemek ise 10 dakika uzatıyor.

Nature’da yayınlanan araştırmada gıdaların yalnızca insan sağlığına doğrudan etkilerine değil çevreye etkilerine de odaklanıldı.

Somon balığı insan ömrünü 16 dakika uzatıyor.

Örneğin besin değenlerine bakılınca iyi bir sonuç veren somon balığının çevresel etkileri nedeniyle yeşil ışık alamadı.


Tüketimi azaltılması gereken gıdalar arasında kola ömrümüzden 12,5 dakika çalmakla birlikte çevreye etkileri bakımından yeşil ışık yakıldı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bağışıklık sistemini güçlendiren 15 gıda