Okyanuslardaki 'metan yiyen mikroplar' 50 kat daha hızlı

Okyanuslardaki 'metan yiyen mikroplar'  50 kat daha hızlı

Bilim insanları, okyanuslarda bulunan metanı bikarbonata dönüştürerek atmosfere yayılmasını engelleyen karbonat kayalarının etrafındaki metan yiyen mikropların, diğerlerine göre 50 kat fazla oranla “en hızlı metan tüketimi gerçekleştiren mikroplar” olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, bunun sıcaklığı dengelediğini ve dünyanın daha sıcak olmasının önüne geçtiğini söylüyor.

17 Haziran 2021, Perşembe 09:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünya küresel ısınma ile mücadele ederken, araştırmacılardan önemli bir gözlem sonucu geldi. Volkanik tortu tabakalarındaki mikropların zehirli gazların atmosfere salınmasına engel olduğu biliniyordu. Yeni araştırma okyanuslardaki metan yiyen mikropların 50 kat daha hızlı olduğunu buldu. Araştırmacılar, bunun dünyadaki ısıyı dengelediğini belirtiyor.

United Press International’ın (UPI) haberine göre, Harvard Üniversitesinden bir grup araştırmacı, okyanus tabanında jeolojik olarak birbirinden farklı yedi gaz sızıntısını çevreleyen mikrobik canlıları inceledi.

Araştırmacılar, gaz sızıntılarının etrafında bulunan mikropların metanı yakalayarak bikarbonata dönüştürdüğünü gözlemledi.

En hızlı metan tüketimi gerçekleştiren mikroplar

California’nın Pasifik Okyanusu’na uzanan kıyısında bulunan Point Dume’de yaptıkları inceleme sonrası araştırmacılar, karbonat kayalarının etrafındaki mikropların, “en hızlı metan tüketimi gerçekleştiren mikroplar” olduğunu ortaya koydu.

Öte yandan, karbonat kayaları çevreleyen mikropların, metanı, volkanik tortu tabakalarındaki mikroplardan 50 kat daha hızlı dönüştürdüğünü keşfeden bilim insanları, bu oranın bugüne kadar kaydedilen en yüksek oranlardan biri olduğunu belirtti.

Bilim insanları, okyanuslardaki “metan yiyen mikropların” gazın büyük bir kısmının atmosfere salınmasının önüne geçtiğini ve gazın deniz ekosisteminde kalmasını sağlayarak dünyanın sıcaklığını dengelediklerini savundu.

İnsan faaliyetleri metan gazının en büyük suçlusu

Metanın küresel ısınmaya yol açan başlıca sera gazlarından olduğu ve atmosfere salınan metan gazının çoğunlukla insani faaliyetlerden kaynaklandığı biliniyor.

Daha önce yapılan araştırmalar, okyanuslardaki metan miktarının bilim insanlarının düşündüğünden çok daha fazla olduğunu ancak bu gazın çok az bir kısmının atmosfere karıştığını göstermişti.

Araştırma “Proceedings of National Academy of Science” dergisinde yayınlandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Munzur Vadisi'nin sevimli sincapları kış hazırlığında