Araştırmalar kanıtladı. Kadınlar erkeklerden daha duygusal değil

Erkeklerin de en az kadınlar kadar duygusal olduğu ortaya çıktı.

05 Kasım 2021, Cuma 15:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araştırmacılar, cinsiyetlere yönelik yaygın klişelerin aksine kadınların erkeklerden daha duygusal olmadığını söylüyor.

Populer Sience'ta yayınlanan bilgiye göre heyecan, asabiyet veya metanet gibi hisler, iki cinsiyet arasında sıklıkla farklı yorumlanıyor.

Michigan Üniversitesinde yürütülen ve bu önyargıları ortadan kaldıran yeni çalışmada, “duygusal” olmanın erkekler ve kadınlar için ne anlama geldiği inceleniyor.

Örneğin, spor müsabakası sırasında duyguları dalgalanan bir erkek “tutkulu” şeklinde tanımlanıyor. Fakat çalışmanın kıdemli yazarı ve Michigan Üniversitesinde yardımcı psikoloji profesörü olan Adriene Beltz, tahrik edilmiş bile olsa duyguları herhangi bir olay sebebiyle değişen bir kadının “mantıksız” şeklinde görüldüğünü söylüyor.

Beltz ve Michigan Üniversitesinde yardımcı psikiyatri profesörü olan Alewander Weigard ile Purdue Üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi olan Amy Loviska, 142 erkek ve kadını 75 gün boyunca takip ederek bu kişilerin gerek olumlu, gerek olumsuz gündelik duyguları hakkında daha fazla şey öğrenmek istemişler.

Kadınlar dört gruba ayrılmış.

Bu gruplardan biri doğal adet döngüsüne girerken, diğer üç gruba ise ağızdan alınan farklı gebelik önleyiciler verilmiş.

Duygularda meydana gelen dalgalanmaları üç farklı şekilde tespit eden araştırmacılar, daha sonra cinsiyetleri birbirleriyle karşılaştırmışlar.

Erkekler ve farklı kadın grupları arasında hemen hemen hiç farklılık bulunmamış olması, erkeklerin duygularının kadınlarla aynı derecede iniş çıkış sergilediğini akla getiriyor (ama muhtemelen farklı sebeplerle).

Beltz. “Kadın grupları arasında anlamlı farklılıklar da bulmadık ki bu durum, duygusal iniş çıkışların sadece hormonlarla değil, pek çok etken sebebiyle gerçekleştiğini netleştiriyor” diyor

Bulgular beş gün önce Scientific Reports bülteninde sunuldu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutlu çiftlerin uyumadan önce yaptığı 8 davranış