Ardahan'da bulunan Rus generali Rusya istiyor

Ardahan'da bulunan Rus generali Rusya istiyor

Ardahan’da önceki gün bir inşaatın temel kazısı sırasında üzerinde haç olan tabut bulunmuştu

28 Nisan 2017, Cuma 06:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Rus basını tabuttaki üniformalı ve sakallı askerin 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Kars’ı işgal eden Tümgeneral Vasiliy Geyman olduğunu yazdı.


VEBADAN ÖLMÜŞ


13 Nisan 1878’de Ardahan’da vebadan ölen Geyman Rusya’da “Kafkasya Fatihi” olarak tanınıyor.


RUS UZMANLAR GELECEK


Vasiliy Geyman’ın yeğeni Aleksandr Geyman Rus Ordusu’nda tümgenerallik yapmış. Vasiliy Geyman ile aynı adı taşıyan torunu ise ünlü bir tarihçi. Naaşın Geyman’a ait olduğunun belirlenmesi için DNA testi yapılacak.Rusya, Türkiye’ye yollamak için adli tıp uzmanlarından kurulu ekip hazırlıyor. DNA sonrası kimlik kesinleşirse naaş Rusya’ya verilecek.Ardahan'daki cesetle ilgili uzmanlar ne diyor? (Ardahan'daki ceset generale mi ait?)

 

OMUZDA 3 YILDIZ


Rus askerin apoletinde 3 yıldız ve 20 rakamı var. Kars Müze Müdürü Necmettin alp, “Bu subayın Vasiliy Geyman olma ihtimali yüksek” dedi.
Ardahan'da tabutun içindeki iskeletin sırrı çözüldü (Ardahan Rus generale koştu)

 

TORUN KONUŞTU: DEDEM OLABİLİR


Sputnik’e konuşan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu Boris Akimov, Ardahan’da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken bulunan tabutun Rus Tümgeneral Geyman’a (1823-1878) ait olabileceğini düşündüğünü belirtti.

Çok heyecanlı olduğunu söyleyen Akimov duygularını şöyle paylaştı: "Haberleri duyar duymaz çok heyecanlandım. Ben dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan'ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yok idi. Dolayısıyla bugüne kadar çok aradım. Nihayet haberi ve fotoğrafı görür görmez çok heyecanlandım. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa’da