Argan yağını cildinizde kullanmak için 7 neden

Argan yağının yıpranmış ve zarar görmüş saçlara birebir olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak argan yağı, cildimiz için de bulunmaz bir nimet. Cilt bakım ürünlerine tonla para dökmektense saçınıza kullandığınız argan yağını cildinizde de kullanabilirsiniz. Peki ama argan yağının cilde faydaları neler? İşte argan yağını cildinizde kullanmak için 7 neden!

29 Mayıs 2020, Cuma 16:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yağlı cildi temizler

Yağlı cildi temizler

Argan yağının en ilginç özelliklerinden biri de ciltteki fazla yağı emebiliyor olması. Bu diğer yağlardan farklı bir özelliktir. Başka bir deyişle, ter bezleri diğer insanlarınkinden daha fazla yağ üreten insanlar için idealdir.

Nasıl kullanayım?

  • Su ve sabunla yüzünüzü nazik bir şekilde yıkadıktan sonra, 3 damla argan yağı alın ve yüzünüzde temizlemek istediğiniz bölgelere sürün.
  • Yağ tamamen emilene kadar dairesel hareketlerle sürmeye devam edin.
  • Son olarak fazla yağı yumuşak bir bezle alın.

İyileştirici bir yaşlanma karşıtı

İyileştirici bir yaşlanma karşıtı

Argan yağı yaşlanma karşıtı serum olarak da kullanılabiliyor. UV ışınlarından koruyor ve oksidatif hasarları önleyerek yaşlanma karşıtı bakımı sağlıyor. Argan yağı, antioksidanları zarar görmüş ciltler için mükemmel bir şifa.

Sivilceleri giderir

Sivilceleri giderir

Argan yağında bulunan anti bakteriyel ve iltihap sökücü özellikler sivilcelerle mücadelede oldukça etkilidir. Karakteristik özellikleri sayesinde gözenekleri temizlemede ilginç bir etkisi vardır. Aynı zamanda yağ üretimini dengeler.

Nasıl kullanayım?

  • Bir pamuğa az miktarda argan yağı damlatın. Doğrudan sivilcelerinize uygulayın.
  • Sivilcelerin yağla iyice ıslandığından emin olun. 20 dakika boyunca bekletin.
  • Sıcak suyla durulayın. Günde iki defa tekrar edin.

Makyaj temizleyicisi olarak da kullanılır

Makyaj temizleyicisi olarak da kullanılır

Argan yağı aynı zamanda her gece makyajınızı temizlemek için de iyi bir seçenektir. Hatta, ölü hücrelerin ve gün içerisinde cildinize hapsolan diğer kirlerin arınmasına yardımcı olur. 

Nasıl kullanayım?

  • Eşit miktarda zeytinyağı ve argan yağını karıştırın. Makyajı çıkarmak istediğiniz yere sürün.
  • 5 dakika bekletin. Fazlalığı sıcak su ile durulayın.


Çatlakları önler ve azaltır

Çatlakları önler ve azaltır

Çatlak izleri özellikle hamilelik döneminde yaygındır, ancak başka zamanlarda da görülebilir. 2016’da yapılan bir çalışmada, argan yağı içeren su-yağ karışımı bir kremin cilt elastikiyetini artırdığı belirlenmiştir. Erkenden uygulandığında çatlakların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olacağı düşünülmektedir. Argan yağını günde en az iki defa çatlak izlerinin olduğu bölgeye uygulayın. Vücudunuzun bir yerinde çatlak oluşabileceğinden şüphelendiğinizde veya ilk belirtileri gördüğünüzde yağı hemen kullanmaya başlamanız, en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Antioksidanlar kesinlikle güçlü bir silahtır. Argan yağında bulunan antioksidanlar ile E vitaminin oluşturduğu güçlü birliktelikten derideki yara ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırmak için faydalanılabilir. Argan yağı takviyelerini düzenli olarak kullanırsanız, bütün vücudunuzda bu etkilerin sonuçlarını görebilirsiniz.


Gözenekleri tıkamaz

Gözenekleri tıkamaz

Yüzünüze saf yağ sürmek konusunda endişe duyuyorsanız merak etmeyin, argan yağı cildinizin yapısını kontrol ederek akne çıkmasını önlüyor. Argan yağı antioksidanların akneleri azalttığını ve E vitaminin ise akneleri iyileştirdiğini söylüyor. Üstelik egzama ve sedef hastalığı gibi hassas cilt koşullarına sahip insanlara da iyi geleceğini de ekliyor. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç kurutma makinesi kullanırken yapılan 15 hata